Не переплутайте: колядувати треба на Різдво, а щедрувати – на Маланку. Робитимемо це за новим календарем

Здавна українці дуже гучно відзначали новорічні свята – колядували, щедрували, засівали. Розберімося, що і коли потрібно робити, щоб відповідало усім канонам свят.

Коли колядувати

Усі ми чули відомі слова: “Коляд, коляд, колядниця, добра з медом паляниця…” Звісно, в давнину було й чимало інших різдвяних віншувань. За традицією, ватаги молоді співали колядки на Різдво. Брали зірку, обирали головного ватагу – березу – й нумо гуляти селом.

Коли колядувати, а коли щедрувати

На Прикарпатті зазвичай 7-8-річні хлопчики вирушали колядувати на Святвечір. На Поділлі, Слобожанщині, Наддніпрянщині це робилося вранці після нічної служби. Пообідді до справи бралися підлітки, а ввечері – парубки. Дівчата у Різдвяних колядуваннях участі не брали.

Коли колядувати, а коли щедрувати

Окремо обхід вулиць робили вертепники. Перевдягнена молодь влаштовувала сценки за євангельськими легендами, що стосувалися чудесного народження Ісуса Христа, не забуваючи пригадати злодіяння царя Ірода.

Коли щедрувати?

А от на свято Маланки, або Щедрий вечір, у справу вступали дівчатка підліткового віку. Щойно на землю опускалися сутінки, вони заходили на подвір’я односельців й заводили “Ой, сивая та і зозуленька…” або “В полі, в полі плужок ходить…”

Коли колядувати, а коли щедрувати

Маланкування й нині широко поширене на Буковині, Поділлі, Галичині. Там традиційно одного хлопця вбирали Маланкою, яка коїла безлад у хаті, вишукуючи бруд у господарів чи самотужки розкидаючи сміття.

На Київщині було модно водити Козу, влаштовуючи справжнє театральне дійство, до якого також поєднувалися перевдягнені Дід, Циганка, Лікар, Дід. Їх завжди супроводжували Стрільці-молодці.

Коли колядувати, а коли щедрувати

Потрапляючи до чергової оселі Коза удавано помирала. Тож господарям доводилося її частувати, аби оживити. Лише після цього тваринка починала весело танцювати, сповіщаючи, що жито тепер обов’язково вродить.

Коли засівати?

На Василя ще вдосвіта маленькі хлопчики ходили по хатах, засипаючи оселі зернами жита чи пшениці, співаючи: “Сій, Боже, роди, Боже, жито, пшеницю і всяку пашницю!” У відповідь отримували, цукерки, пряники, горіхи.

Нові статті

Схожі статті

Спогади з рідного Мукачева: Святослав Вакарчук у 49 років згадав дитинство і показався у візочку

Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук поділився спогадами з рідного міста. Він показав архівну світлину зі свого дитинства, на якому позував у візочку ще зовсім малюком.

“Це особлива насолода”: багатодітна мама Лілія Ребрик показала перше досягнення 6-місячної доньки Аделіни

Ведуча Лілія Ребрик разом із родиною привітала молодшу доньку Аделіну з 6 місяцем народження. В цей святковий день знаменита мама повідомила, яким досягненням порадувала її малеча.

“Ненавиджу”. 36-річний Володимир Дантес підкорив Говерлу разом із Дашею Кацуріною: мріяли піти в похід

Співак Володимир Дантес заради своєї коханої Даші Кацуріної готовий на все - наприклад, підкорити разом із нею Говерлу. Як все пройшло - подробиці.

Невже вони знову разом? 40-річний Слава Дьомін показався разом із своєю екс-дружиною Ксенією (ФОТО)

Слава Дьомін тривалий час має статус холостяка, але нещодавно відомий ведучий показався разом із своєю колишньою дружиною - невже пара возз'єдналась?