Чипси чи чіпси, тирамісу чи тірамісу, чизкейк чи чізкейк: як правильно українською називати популярні ласощі

Чи задумувались ви коли-небудь над тим, як правильно називати популярні ласощі українською мовою та чи допускались ви помилок: тирамісу чи тірамісу?

Українці, чи не раз ви вживали слова “чізкейк”, “тірамісу” чи “чіпси”, вважаючи, що це правильні варіанти. Здавалося б, це звучить логічно і досить поширено серед мовців української мови. Проте, за словами відомого українського філолога Олександра Авраменка, це не є коректні терміни. І це не просто помилка, а порушення граматичних правил.

Справа в тому, що українська мова має свої власні правила щодо вживання іншомовних слів. І навіть якщо ці слова вже вкоренилися в повсякденному житті, це не означає, що вони є правильними варіантами. Отже, перед тим як вжити іншомовне слово, варто переконатися, що воно відповідає українським граматичним нормам.

Український вчитель та мовознавець Олександр Авраменко розкриває одне з основних правил орфографії української мови, відоме як “правило дев’ятки” та звертає увагу на необхідність заміни деяких літер в іншомовних словах для забезпечення правильного вимовлення та написання.

Олександр Авраменко розповів, як правильно вимовляти популярні ласощі українською
Олександр Авраменко розповів, як правильно вимовляти популярні ласощі українською

Згідно з цим правилом, після деяких літер, зокрема “т”, слід писати “и”. Авраменко наводить приклади, пояснюючи, що ми не вимовляємо “математіка”, а замість цього кажемо “математика”, так само як і “герметичний” замість “герметічний”. Для полегшення запам’ятовування цього правила він пропонує опорну фразу: “Де ти з’їси цю чашу жиру”.

Це правило, відоме як “правило дев’ятки”, застосовується після дев’яти букв, що позначають певні звуки, таких як “д”, “т”, “з”, “с”, “ц”, “р”, “ж”, “ч” та “ш”. Таким чином, в іншомовних словах слід писати “и” після цих літер. Наприклад, “чипси”, а не “чіпси”, “чизкейки”, а не “чізкейк”. Авраменко також зазначає, що краще використовувати українські аналоги слів, наприклад, “сирник” замість “тірамісу”.

Отже, правило дев’ятки є важливим аспектом правильної орфографії української мови, яке допомагає зберегти її чистоту та логічність у вживанні іншомовних слів.

Нові статті

Схожі статті

Космічний камінь пролетів крізь атмосферу: падіння астероїда на Філіппінах вдалось засняти (Фото, Відео)

В середу, 4 вересня, в небі над Філіппінами помітили світ астероїду 2024 RW1. Космічний камінчик стрімголов пролетів крізь атмосферу, осяявши Землю яскравим світлом. Момент потрапив на відео.

Андрій Данилко відкрив секрет своїх стосунків: що то був за поцілунок між тим та заміжньою мамою Сердючки?

Артист Андрій Данилко багато років виступає на сцені в образі Вєрки Сердючки. Про його особисте життя ходять легенди. Зокрема, співаку приписують стосунки із сценічною "мамою", Інною Білоконь.

Сукня під вечір п’ятниці: Настя Каменських “розхристала” душу навстіж, щоб танцювати до ранку (Відео)

Відома співачка Анастасія Каменських показала, в якій сукні запланувала танцювати до ранку. Потап вже оцінив наряд коханої. І готовий відпустити в ньому благовірну на зустріч з подружками.

В діадемі з намиста і білій сукні: 37-річна Настя Приходько пішла під вінець вдруге після 11 років шлюбу

Співачка Анастасія Приходько відзначила особливу дату в родині другим вінчанням. Зірка показала себе із чоловіком Олександром в храмі, посеред ікон і розповіла про нові обітниці перед Богом.