Жінка-аристократка із бджолиним псевдонімом: чим жила і що встигла зробити мама Лесі Українки Олена Пчілка

Ольга Петрівна Косач — українська письменниця, яка мала бджолиний псевдонім - Пчілка. Вона була талановитою письменницею і мамою не менш талановитої поетеси Лесі Українки.

Ольга Петрівна Косач (в дівоцтві – Драгоманова) – відома українська письменниця, перекладачка, мистецтвознавиця та дослідниця народної творчості. В творчих колах цю сильну і активну жінку знали під псевдонімом Олена Пчілка, а також – як маму поетеси Лесі Українки.

Народилась Олена Пчілка 17 червня 1849 року у місті Гадячі Полтавської області. Її старшим братом був професор Михайло Драгоманов, а чоловіком – юрист Петро Косач.

За життя Олена Пчілка захоплювалась не тільки письменництвом, але й збиранням етнографічних матеріалів. Любила Ольга Петрівна збирати тканини та українські вишиванки з різноманітними орнаментами. Багато років ця сильна жінка працювала, немов пчілка – повністю виправдовуючи власне бджолине прізвище-псевдонім.

Її донька, Ізидора Косач-Борисова, розповідала – що мама і бджіл живих вельми любила. Якщо Олена Пчілка жила десь багато часу — то завжди заводила пасіку. На ділянці поряд із домом в неї завжди стояли 3-4 вулики. І все тому, що письменниці подобалось спостерігати за метушнею комашок, що приносять мед.

Олена Пчілка з донькою Лесею Українкою
Олена Пчілка з донькою Лесею Українкою

Ольга Драгоманова-Косач багато працювала над адаптацією світової класичної літератури — творів Віктора Гюго, поезії Овідія. Збірку віршів Олени Пчілки “Думки-мережанки” в той час цитували багато представників творчих еліт.

Олена Пчілка через короткий час після народження доньки Лесі 25 лютого 1871 року… покинула доньку та чоловіка. Її шлях лежав за кордон – щоб там підлікуватись. Її чоловік, Петро Косач, навіть пішов у декрет — аби доглядати за маленькою донькою, допоки дружина була у відрядженні.

Захоплення етнографією в Олени Пчілки зʼявилось під час перебування на Волині. Мати Лесі Українки там збирала та записувала зразки фольклору, досліджувала історію української вишивки. Письменниця першою серед усіх колег впорядкувала та видала книгу “Український орнамент”. В цій роботі є багато інформації про різновиди та особливості національних узорів та розписів.

В книзі Пчілки можна побачити 23 кольорових замальовки вишивок та писанок.
Ольга Драгоманова-Косач була справжньою аристократкою та мала сміливість змінювати пишні зачіски із сукнями на народне українське вбрання – з заплетеними косами і квітковим віночком.

Письменниця і мама Лесі Українки Ольга Петрівна Косач
Письменниця і мама Лесі Українки Ольга Петрівна Косач

В таких образах Олена Пчілка зʼявлялась не тільки вдома, але й на багатьох публічних заходах. Її поведінка ставала справжнім викликом для тих, хто бажав тотальної русифікації і знищення всього українського.

Нові статті

Схожі статті

Стала другою матірʼю: чоловік Руслани Писанки Ігор Ісаков показав сина, якого вона виховувала, як рідного

Чоловік Руслани Писанки Ігор Ісаков, з яким вона прожила в законному шлюбі 10 років, до самої своєї смерті – має сина від першого шлюбу. Він розповів, як Руслана ставилась до хлопця.

Не холостяк, як думають всі: 50-річний Олексій Суханов розповів, хто є його обраницею і чим вона займається

Ведучий Олексій Суханов був одружений, але розлучився понад 8 років тому, незважаючи на це чоловік вже знайшов нову обраницю - хто вона така та як виглядає?

“Мої діти вдома”: Марічка Падалко не стримала емоцій від зустрічі з молодшою донькою, яку не бачила 1.5 роки

Телеведуча Марічка Падалко поділилась у соцмережах емоціями з приводу повернення додому молодшої доньки Катрусі. Дівчина не була вдома 1.5 роки і за цей час встигла наздогнати зіркову маму у зрості.

Закуска на всі випадки життя: як приготувати кабачки по-корейськи – розлетиться за 10 хвилин з вашого столу

Нереально смачна закуска на будь-яку пору року з простих інгредієнтів - ви будете в захваті: як приготувати кабачки по-корейськи. Покроковий рецепт.