Заповнення компостної ями на присадибній ділянці — особлива процедура, яка знайома багатьом дачникам. Тут слід памʼятати про те, що не всі матеріали підходять для створення добрива. Деякі матеріали взагалі не можна додавати до компостної ями. Що саме під забороною — читайте в матеріалі “Одного Факту”.
Після приготування їжі на кухні зазвичай залишається чимало відходів, які можна вкинути в компостну яму. До них, зокрема, належать шкаралупа яєць, черствий хліб, цибулиння та шкірка цитрусових фруктів. Однак досвідчені дачники все ж радять додавати всі ці складові лише в невеликій кількості.
Водночас існують такі продукти, які додавати до компосту не можна.
Молочні продукти, масло та олія. Рештки молока, сметани, йогурту та сиру краще в компост не додавати. Також не варто використовувати для створення органічного добрива оброблені продукти, в яких міститься велика кількість жирів. Справа в тому, що коли ці продукти псуються — то починають погано пахнути. Через це до компостної ями привертають увагу шкідники, мухи, щури, дикі або домашні тварини.
Під час гниття в компостній ямі аналогічний ефект дають і риба, зіпсоване мʼясо чи морепродукти.
Заповнювати компостну яму залишками волоського горіха — теж не сама краща ідея. Зазвичай більшу частину необробленої деревини використовують дачники для компостування. Однак коріння, гілки, листя та шкірки плодів із корінням волоського горіха — це табу. Його встановлюють не просто так — адже у волоських горіхах міститься юглон.
Ця речовина уповільнює розвиток багатьох рослин, а деякі городні культури може навіть знищити. Наприклад — помідори, капусту, перець, гортензію, калину, азалію та гортензію. Хоча експерти наголошують, що юглон під впливом тепла поступово руйнується. Та все одно ризикувати в цьому випадку не варто.
Деревина або городні рослини, оброблені пестицидами — також не повинні потрапити в компостну яму.
В компост не можна відправляти також бурʼяни, які можуть прорости і мають дозріле насіння. Коли компост із ями буде розкладено на городі — це насіння проросте та перетвориться на бурʼян.
Відходи від котів та собак — не кращий варіант для компостної ями. Вони перетворюють гарне добриво на небезпечні відходи. Адже тварини бувають переносниками різноманітних хвороб та бактерій.
Ще один заборонений продукт — це деревне вугілля. Деякі дачники радять додавати його у невеликій кількості, інші ж — взагалі від деревної золи відмовитися. Адже велика кількість сірки з неї може стати причиною скисання компосту.
Вражені хворобами рослини також додавати в компост не можна. Адже шкідники з них цілком можуть вижити в компостних ямах і згодом потрапити на город.