5 листопада за новим стилем віряни української православної церкви згадують мучеників Єпистиму та Галактіона. На цей день існує декілька прикмет та традицій. Іменини у Григоріїв
Неділя, 5 листопада – день, коли віряни православної української церкви вшановують пам’ять мучеників Єпистимії і Галактіона. До Нового, 2024-го року залишається 56 днів.
Галактіон та Єпистимія жили десь у 250 році нашої ери у Фінікії (місто Емес). Якщо вірити церковним переказам, батьки народили Галактіона дуже пізно. Вони довгий час були бездітними і лише після того, як похрестилися — змогли зачати сина.
Виховували Галактіона в християнській вірі. Хлопець отримав дуже гарну освіту і міг би збудувати собі блискучу кар’єру. Але його вибором стала самотність і молитва.
Юнак був заручений з дівчиною на ім’я Єпистимія, але чомусь не спішив зробити їй пропозицію та офіційно побратися. Родина нареченої була цим дуже обурена, то ж Галактіон змушений був озвучити свою позицію.
Він розповів, що одружитися не може, бо Єпистимія — язичниця. Дівчина погодилась прийняти християнство, а похрестив її сам Галактіон.
Пройшов деякий час, чоловік та дружина вирішили роздати все своє майно нужденним, а самі — відправились на гору Публіон. Саме там були облаштовані чоловічий та жіночий монастирі. Галактіон з Єпистимією прийняли чернечий постриг та провели на тій горі декілька років.
Саме в той час в місті правив імператор Децій та їх намисник Секунда. Вони влаштовували гоніння на християн, а коли правитель дізнався про таємні обителі в горах — то відразу відправив туди своїх воїнів.
Ченці встигли втекти і сховались десь посеред гір. А ось Галактіон залишився в келії та потрапив на судилище. Побачивши це, вийшла зі свого укриття його дружина Єпистимія. Чоловіка та дружину примушували зріктися віри у Христа та сильно катували. Але марно. Свята Єпистимія та чоловік її – Галактіон, прийняли мученицьку смерть.
5 листопада слід відмовитись від вживання алкогольних напоїв. Пізнім вечором цього дня краще не відкривати двері у будинок, аби не накликати біду. Також не можна лаятися з близькими людьми.
За народними прикметами 5 листопада краще не починати важливих справ, не підписувати важливі документи та не робити дорогоцінних покупок.
У неділю, 5 листопада, прийнято звертатись у молитві до святих Галактіона та Єпистимії. Жінки, що не мають діточок – можуть просити в них про вагітність. Молоді та незаміжні дівчата просять в святих послати їм доброго та чуйного чоловіка. Подружжя можуть сьогодні молитися про зміцнення шлюбу, залагодження непорозумінь та сварок.
В цей день, 5 листопада, селяни закінчували збір редьки, з якої готували в пісні дні різноманітні смачні страви, та додавали її до квашеної капустки. Щоб захистити свою оселю від нещасть — господині обходили всі кімнати та начитували молитви.
Ще один звичай на 5 листопада стосувався незаміжніх дівчат. Вважалося, якщо дівчина вип’є цього дня склянку теплого молока із медом — то її невдовзі очікує щасливе заміжжя. Невідомо, чи працювала ця прикмета насправді, але такий напій точно зможе врятувати від застуд та вірусів у зимовий період.
Згідно з народними прикметами, 5 листопада необхідно дивитись на погоду та робити прогнози на найближче майбутнє.
Іменини 5 листопада святкують Григорії, Гавріїли, Тимофії, Галактіони, Тихони, Памфіли.
Наш сайт використовує cookies для персоналізації рекламних оголошень