Кохання поетеси Лесі Українки із фольклористом Климентом Квіткою — це історія, яка просякнута численними перепонами. Майбутній чоловік української поетеси народився в селищі Хмелів Полтавської губернії. У віці 5 років після смерті батька він опинився на вихованні у родині Карпових, куди хлопчика віддала мати. Жінка не могла опікуватись дитиною через нестачу коштів, але часто навідувалась до сина — щоб затребувати з його прийомних батьків гроші.
В 7-річному віці Климент або Кльоня, як його називали усі домашні — захопився музикою. В подальшому хлопчик зміг вивчити 13 іноземних мов, а ще — з малих рочків збирав народний фольклор.
Перше знайомство з Лесею Українкою в нього відбулось восени 1898 року. Дівчина приймала участь у літературному вечері в університеті. Студент-першокурсник Климент Квітка одразу помітив талановиту Лесю, яка читала оповідання “Над морем”.
Трохи згодом Леся Українка сама запропонувала Квітці записати за допомогою фонографу українські пісні. Спільна праця вдалась на славу. Голосом Лесі Українки зазвучали понад 200 українських творів.
Вже в 1902 році вийшла в світ перша збірка народних пісень Климента Квітки. Саме тоді між фольклористом і поетесою спалахнуло почуття кохання. Однак на заваді щастю пари стала мама Лесі Українки, Олена Пчілка. Жінка вважала Климента жебраком, якому від їхньої заможної родини потрібні лише гроші.
Леся Українка влаштувала вдома справжній бойкот і не розмовляла з рідними понад 3 тижні. Врешті решт близьким української поетеси довелось змиритися з її вибором.
Після закінчення юридичного факультету в Київському університеті Святого Володимира Климент Квітка спочатку переїхав до Сімферополя, а згодом — подався у Грузію (Тифліс). Леся Українка попри незадоволення батьків вирішила поїхати слідом за коханим.
В Грузії Климент влаштувався співробітником окружних судів, почав займатись науково-дослідницькою роботою. Після того, як Квітка захворів на відкриту форму сухот, а в його коханої Лесі було виявлено туберкульоз кісток — закохані вирішили побратися.
Вінчання поетеси і фольклориста відбулось в 1907 році, в церкві Вознесіння Господнього, що в передмісті Киϵва. Після цього подружжя переїхало до Ялти. Місцевий кримський клімат посприяв скорому одужанню Климента.
Пʼять років поспіль Леся із Климентом подорожували Європою, збирали фольклор. В 1913 році Леся Українка відчула погіршення стану здоровʼя, а 1 серпня цього ж року поетеси не стало.
Климент Квітка після смерті коханої продовжив займатись дослідницькою діяльністю, видавав книжки, працював викладачем в музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка. У віці 65 років Квітка офіційно одружився на піаністці Галині Кащеϵвій. Помер музикознавець 19 вересня 1953 року. Поховали його в Москві, на Ваганьківському кладовищі.