30 листопада – яке церковне свято та як одиноким жінкам в цей день знайти нареченого? Традиції і повір’я

В четвер, 30 листопада — йде 334-й день року за григоріанським календарем. До новорічних свят залишився 1 місяць (31 день). За народним календарем – Андрєєв день або свято Андрія Первозваного.

В останній день листопада за новим церковним стилем святкують день апостола Андрія Первозванного. За народним календарем це — свято Андрія. Іменини відзначають Андрії, а крім них – Григорії, Йосипи, Івани, Арсенії, Володимири, Іларіони, Васили, Фекла, Ісаакій.

Іменини 30 листопада
Іменини 30 листопада

Андрій Первозваний — це один з апостолів сина Божого, Іісуса Христа. Він народився на північному березі Галілейського озера – у містечку Віфсаїда. В Андрія був рідний брат Петро, з яким вони дуже любили рибалити.

Спочатку святий Андрій навчався в Іоанна Хрестителя, а потім його вчитель вказав йому на Агнця Божого — Іісуса Христа. Андрій прийняв рішення йти за Христом та став першим з його послідовників.

В подальшому Андрій привів до Іісуса свого брата-рибалку, а потім — був присутній на багатьох значущих подіях з земного життя Іісуса Христа. Апостол Андрій Первозваний був на Святій Вечері, Воскресінні, Розп’ятті і Вознесінні.

30 листопада за новим церковним стилем: свято Андрія Первозваного
Церковне свято 30 листопада: Андрія Первозваного

Коли на Землю зійшов Дух Святий — саме Андрію Первозваному Іісус доручив проповідувати серед простого люду Євангеліє. Андрій почав ходити по Землі з проповідями, побував у східній частині Римської імперії, відвідував навіть скифські землі. Саме там Андрій передбачив з’явлення Києва і залишив на одній горі хрест. Останнє служіння Андрія Первозваного відбулося у гречеському містечку Патри. За наказом місцевого правителя Егеата Андрія розп’яли на хресті X-подібної форми.

В подальшому мощі одного з апостолів Іісуса Христа перенесли спочатку до Константинополя, а потім — до італійської Амальфі.

Всі християнські церкви вшановують його як святителя та мученика. А ще Андрія Первозваного вважають покровителем України.

Дівчата в цей день зазивають нареченого
Дівчата в день Андрія Первозваного зазивають нареченого

В цей день прийнято ходити до храмів та молитися святому Андрію про захист моряків та рибалок, що виходять у відкрите море на працю. Також святителя просять захистити від ворогів, та різноманітних захворювань. Після щирої молитви цей апостол може зміцнити віру, надати благополуччя вашим дітям і зберегти шлюб.

В Андрїїв день у наших предків існувала традиція – накривати гарний стіл, вбраний пісними стравами (бо йде Різдвяний піст). Ті люди, що постяться — можуть цього дня зробити послаблення і з’їсти рибу та щось гаряченьке з рослинним маслом.

П’ять прикмет на 30 листопада

Червоний вогонь в печі - до похолодання
Червоний вогонь в печі – до похолодання

На 30 листопада існує декілька цікавих прикмет:

  • якщо місяць на небі вбрався віночком — погода невдовзі поліпшиться;
  • морози прийшли — зима теж буде холодною;
  • в печі горить червоний вогник – скоро буде холодно, а якщо він білий — це до похолодання;
  • сніг на Андрія випав — буде лежати до самісінької весни;
  • мороз та сонце на вулиці — врожай наступного року буде багатим.

Андрій Первозваний вважався в давнину покровителем моряків та рибалок. Тому в цей день не можна ображати і сваритись з людьми цієї професії. Краще стримати емоції і промовчати.

На Андрія Первозваного не можна сварити рибаків і моряків
На Андрія Первозваного не можна сварити рибаків і моряків

Молоді дівчата на свято Андрія збиралися невеличкими групами і займались ворожінням на судженого. Щоб закликати нареченого до своєї оселі — молоді красуні вночі кидали монети прямо з вікна.

Нові статті

Схожі статті

Чотири кохання Лесі Українки: Сергій Мержинський, Ольга Кобилянська, Климент Квітка і вірші українською

Леся Українка — видатна українська поетеса, яка володіла найціннішим даром. Ця жінка вміла кохати, але так і не відчула справжнього взаϵмного кохання.

Вибрала карʼєру, а не сімʼю: 38-річна Злата Огнєвіч відверто поділилась подробицями особистого життя

Відома українська співачка Злата Огнєвіч вперше розповіла про свої плани мати сім'ю: що відомо про особисте життя артистки та чи перебуває в стосунках?

Чим та в які дати в червні 2024 року підживити квасолю: врожай буде рясним навіть на маленькій ділянці

Квасоля — невибагливий овоч, який ви можете легко виростити на домашній присадибній ділянці. Щоб її врожай вийшов рясним і багатим — підживіть квасолю вчасно і правильно.

Один факт, який допоможе вам позбутись їх: що потрібно зробити, щоб мухи зникли з вашого будинку

Впевнені, що цей метод вам допоможе і ви будете радіти: що потрібно зробити, щоб мух та комах більше не було у вашому будинку? Ефективний лайфхак.