6 грудня в новоюліанському церковному календарі — свято Миколи Чудотворця. За народним календарем цього дня відзначають Миколу Зимового. В давнину вважалося, що з цього дня починають тріщати люті морози.
Святий Микола Угодник народився в багатій родині, з самого дитинства старанно навчався і намагався допомагати своїм батькам. Жив він на рубежі III-IV століть, а ставши дорослим — вирішив присвятити своє життя богослужінню. Спадок, що дістався йому від батьків — Микола роздарив біднякам, а сам — подався до церкви служителем.
Усе життя Миколи Угодника пройшло під знаком служіння Господу. За свою віру у Христа святитель отримав дар чудотворення.
Відомо, що святий Микола Угодник може робити великі дива і чудеса. Якщо вірити церковним переказам — він зміг воскресити моряка, який вивалився зі щогли на палубу. А ще одна історія пов’язана з трьома молодими дівчатами. Колись Микола Угодник дізнавсь, що батько тих дівчат заради того, щоб прокормити родину — хоче зробити донечок блудницями. Тоді Микола Угодник підкинув до будинку цього жебрака три мішечки з золотом — кожній дівчині по одному. Вони змогли врятуватись і щасливо вийшли заміж.
Мабуть, саме з цієї історії бере свій початок традиція класти на день святого Миколая Чудотворця подаруночки дітлахам під подушку.
Микола Угодник вважається покровителем бідних людей, мандрівників, хліборобів, моряків, військових і, звісно — дітей. Його вважають святителем, який може здійснити будь-які бажання. До нього звертаються в молитві ті, хто потребує зцілення від хвороб, фінансового благополуччя або вдалого шлюбу з коханою людиною. Віряни вважають, що святий Микола Чудотворець чує кожного, хто звертається до нього в щирій молитві.
Традиції цього дня
З давніх часів на день святого Миколая господині пекли пироги та хліб, а господарі – варили пиво чи брагу. В цей день обов’язково несли частування до церкви. Всі продукти, що залишались вдома — з’їдали до останньої крихти. Вважалось, що це допоможе уникнути проблем протягом всього наступного року.
А ще в день святого Миколая мирилися з усіма, з ким були до цього моменту у сварці. В цей день дозволяється послаблення Різдвяного посту. Можна їсти гарячу їжу, додаючи в неї рослинну олію. Також можна випити трохи вина та з’їсти рибу.
Прикмети на день Святого Миколи Угодника
На 6 грудня існує декілька цікавих прикмет:
- погода скоро буде холодною, якщо на небі мало хмаринок;
- в ніч на 6 грудня небом гуляє ясний місяць — до морозу;
- вдень сніжок дрібний пішов — цього ж числа у червні дощ піде;
- навколо місяця помітні тьмяні кільця — невдовзі буде мороз;
- іній ліг на дерева — наступного року врожай буде великим;
- яка погода на зимового Миколу Угодника — такою вона буде і на весняного Миколу (це свято відзначають 9 травня);
- вітер сильно дме і змітає сніг з дороги — до відлиги;
- скільки сніжку на Миколая — стільки зеленої трави буде в травні.
Святий Миколай Чудотворець в народі вважається покровителем шлюбів і малих діточок. Пізно ввечері він приносить малечі під подушку різні солодкі подаруночки. Вранці цього дня християни обов’язково йдуть до церкви, моляться святому Миколі про вдалий шлюб і щасливе сімейне життя.