В середу, 13 грудня, віруючі християни української церкви вшановують пам’ять декількох священномучеників та ченців Євстратія, Авксентія, Мардарія, Ореста і Євгенія. Іменини цього дня відзначають за церковним календарем Анастасія, Іван, Герман, Олександр, Євген, Арсеній, Володимир, Аркадій, Орест, Гаврило.
Євстратій Севастійський жив у III-IV столітті, за часів правління імператора Діоклетіана. Цей правитель влаштовував сильні гоніння на тих, хто увірував у Христа та його вчення. Кожного християнина очікували за віру у Христа жорстокі катування. Одним з перших їх зазнав мученик Авксентій, який був пресвітером Аравійської церкви. Імператор наказав його вкинути до в’язниці.
Євстратій був воєначальником і хрестився потайки. Після того, як він дізнавсь про непросту долю Авксентія — він вийшов в народ і привселюдно заявив про те, що теж являється християнином. Після цього зізнання священномученика теж за наказом імператора вкинули до в’язниці і піддали жорстоким тортурам та катуванням. Потім Євстратія стратили на багатті. Але він навіть перед смертю щиро молився Господу своєму, Іісусу Христу. Зараз молитва, з якою він звертався до Бога — читається на суботніх службах у монастирях.
Трохи пізніше за вірування у Христа був страчений і друг пресвітера Євстратія — Євген, а разом із ним — простолюдин Мардарій та юний воїн Орест. Звісно, їх смертям теж передувало щире зізнання у прихильності до християнської віри. Мардарій же перед кончиною своєю молився так:
— Владико Боже, Отче Вседержителю…
Від того часу ця молитва зветься ім’ям Мардарія і читається завжди наприкінці третьої години церковної служби.
Традиції 13 грудня
За давньою народною традицією 13 грудня не можна лаятися і сваритися із рідними та близькими людьми. Не рекомендовано відмовляти у допомозі, порушувати правила Різдвяного посту, будь-кого ображати — зокрема і тварин.
В цей день у давнину не підмітали віником підлогу, бо вважалося, що таким чином можна вимести достаток і гроші з оселі. Біля входу в будинок віника теж не залишали — бо темні сили могли ним заволодіти и замести сонце.
В жодному разі не можна було підіймати будь-які речі чи дрібні монети з землі. Наші предки вважали, що такі знахідки можуть призвести до того, що втратиш здоров’я і взагалі залишишся без грошиків.
Ті, хто 13 грудня порушував заборону не лихословити — отримували кару у вигляді відьми, що падала їм на голову прямо із неба. Також при використанні лихих слів починали боліти суглоби і поперек.
13 грудня в давні часи було прийнято ходити до храму і молитися священномученикам Євстратію, Авксентію, Мардарію, Оресту і Євгенію. Також їм молилися вдома біля іконостасів. В святих просили непохитності християнської віри, твердості та укріплення духу, а також — допомоги у виборі життєвого шляху.
Прикмети на цей день
Доброю прикметою на 13 грудня в давнину вважалася подача милостині біднякам і нужденним людям. Також цього дня намагалися прийняти ванну чи помитися у лазні. Наші предки вважали, що вода змиває усі проблеми і увесь наступний рік людина буде здоровою і удачливою. Також в цей день родина збиралася за одним столом і куштувала натуральний мед.
Прикмети на цей день допомагають визначити, якою буде погода найближчим часом та яких врожаїв чекати наступного року. Ось деякі з них:
- сніг, що випав цього дня, пролежить до весни;
- хмари пливуть по небу низько і швидко – скоро буде дуже холодно;
- ясна погода з тріскучим морозом – до великих врожаїв наступного року, а тепла – навпаки, віщує про неврожай;
- вовки ходять неподалік від будинків і сильно виють — невдовзі вдарять сильні морози;
- іній випав на гілки дерев — до холоду і морозу;
- сонечко сідає за темні хмари — вночі закружить хурделиця.
За народним календарем 13 грудня відзначають Євстратіїв день. Також цей день називали Відьминими посиденьками. Предки вважали, що темні сили сьогодні вночі влаштовують шабаші і розмірковують, як знищити сонце. І саме тому сьогодні, 13 грудня, часто трапляються снігові хурделиці і бурі.