В п’ятницю, 15 грудня, за новим церковним стилем віряни православної української церкви відзначають день пам’яті преподобного Павла Латрського. Крім того, цього дня згадують і святителя Стефана.
В народному календарі — Стефанів день. За новим церковним стилем іменини сьогодні святкують Василь, Олександр, Павло, Волимир, Годислав, Теофілія, Цезар, Тит і Степан.
Талісман людей, що народились 15 грудня — камінь гіацинт. Цей красивий мінерал користувався популярністю у давніх греків. В давнину вважали, що в чесних купців гіацинти в перснях сяють яскравіше.
Павло Латрський, пам’ять якого вшановують сьогодні, народився в місті Єлені. В хлопця рано помер батько, а в дорослому житті він став монахом у Візантії. В Павла був ще й рідний брат на ім’я Петро, разом з яким вони отримали освіту при монастирі святого Стефана, у Фригії. Невдовзі після цього померла матуся хлопців. Павло пішов у пастухи, але згодом вирушив до монастирю біля підніжжя гори Латр, де провів усе своє життя, відмовившись від усіх мирських радощів.
Павло молився Господу щоденно, намагався тривалий час не спати, або ж дрімав біля дерева. Такими діями він повністю віддавав себе служінню Господу. Але з часом Павло зрозумів, що таких дій недостатньо і дав обітницю мовчання. Після цього святитель оселився в печері і вживав у їжу тільки те, що йому приніс пастух. Господь нагородив Павла Латрського за його старання даром дивотворення. На острові Самос Павло побудував за своє життя цілих 2 монастирі.
Традиції дня
В 15-й день грудня продовжується Різдвяний піст. В давнину вважали, що сьогодні не можна емоційно висловлювати свої думки. Також не варто скаржитись на холод.
В день святого Стефана і Павла Латрського моляться про зцілення від різноманітних недугів. Також святих просять зміцнити їх віру. Цього дня прийнято давати милостиню нужденним, віддавати теплий одяг, а ще – робити годівниці для птахів. Щоб в новому році до оселі прийшла вдача — треба підгодовувати пташок протягом всієї зими.
А ще в давні часи на Стефана проводили обряд зміцнення Сонця. Люди вірили, що якщо вийти на подвір’я і кинути на сніг гаряче вугілля – сонечко стане сильнішим, а нечиста сила не зможе його подолати.
Предки вірили, що 15 грудня треба примиритись із тим, з ким знаходишся у сварці. А ще варто повернути усі кошти, які колись позичали.
Прикмети на цей день
На 15-й день грудня існує декілька стародавніх прикмет:
- яка погода цього дня — таким і березень буде;
- вітер дме з півночі — невдовзі вдарять сильні морози;
- на дерева іній випав — наступного року можна чекати на великий врожай;
- кіт заліз на піч — до холоднечі;
- синички цвірінчать зрання — до лютих морозів;
- снігу насипало цілі кучугури — влітку буде тепло, але не спекотно;
- ворони над будинками кружляють — невдовзі буде негода;
- снігові візерунки зранку на віконцях — весна буде ранньою і теплою;
- снігу випало багато — наступного року трави буде теж багато і врожаї великі.
В стародавні часи казали: «Студено на Стефана так, що птахи на льоту замерзають”.