Яке церковне свято 31 грудня
За новоюліанським календарем у цей день відзначається день пам’яті преподобної Меланії, що в народі ще називається Маланкою. Саме в цей день, напередодні Нового року, наші предки пишно вбирали стіл та ходили щедрувати.
Меланія була народжена в римській сім’ї, проте ще в дитинстві прийняла християнство та знала, що присвятить своє життя служінню Богові. Але батьки проти її волі видали Меланію заміж за нелюба, якого вона намагалася хоча б навернути до християнства. В родині народилося двоє дітей, які незабаром померли, та лише після цього чоловік Меланії прийняв християнство та вирішив теж жити по Божим заповідям.
Заборони 31 грудня
Що не можна робити 31 грудня:
- брати та давати гроші в борг, адже як Новий рік зустрінеш у боргах – так і проведеш його, не здихавшись фінансових проблем;
- не можна починати нову справу, адже з цього нічого доброго не вийде;
- також наші предки протягом усього дня (не лише після заходу сонця) не виносили сміття.
Народні прикмети 31 грудня
- Якщо високо стоїть сонце – буде плідний фруктовий уродай;
- ніч припадає на молодий місяць – річки вийдуть із берегів навесні;
- відлига – до частих дощів улітку;
- зоряне небо – до пишного врожаю ягід та грибів;
- хуртовина – до багатого урожаю горіхів;
- якщо туманаться – врожай буде багатим;
- тепла погода – до пізньої весни та дощового літа;
- кріт виліз із нори – буде холодний травень
Традиції 31 грудня
Наші пращури вірили, що якщо багато накрити святковий стіл (адже саме на Маланку припадає й Щедрий вечір), то сім’я стане заможнішою в новому році.
Також дівчата ворожили на Маланку, особливо на свою долю та нареченого. А юнацтво в цілому водило козу – традиції святкування Маланки були унікальними для кожного регіону.