В середу, 3 січня, православні християни вшановують пам’ять святого мученика Гордія Каппадокійського. Іменини цього дня відзначають Ірина і Гордій. Головний талісман для людей, що народились 3 січня — камінь онікс (різновид кварцу). З давніх часів люди вірили, що онікс є чоловічим каменем. Він символізує мужність.
Священномученик Гордій Каппадокійський, пам’ять якого вшановують саме 3 січня — народився в містечку Кесарія, що знаходилось на території сучасної Туреччини, в III столітті. Цей чоловік працював воєначальником у римському війську. Настав час, коли Гордій дуже сильно увірував у християнство і став віруючим. Після цього він склав усі державні повноваження і відправився у пустелю, повністю усамітнившись. Але в той час, коли імператор Лікій наказав переслідувати віруючих у Христа — Гордій прийняв рішення повернутись з пустелі заради того, щоб допомагати вірянам боротись з імператорською навалою.
Одного разу в містечку, де мешкав Гордій, організували святкування язичницького свята, присвяченого Богу Марсу. Святий Гордій не захотів займатись ідолопоклонством. Після відмови священомученика почали катувати. Жорстокі муки Гордій виносив стійко. Градоначальник, побачивши непохитність мученика, запропонував йому привабливі нагороди в обмін на те, щоб він все ж таки вклонився ідолові. Гордій незважаючи на запропоновані посади відмовився. І тоді його стратили.
Прикмети і традиції на 3-й день січня
На 3-й день січня існує декілька прикмет:
- якщо світанок наступає рано — це до скорого снігу;
- зайці з лісу підходять до будинків занадто близько — скоро вдарять люті морози;
- на дерева випав пухнастий іній — в найближчі дні встановиться ясна погода;
- яка погода 3 січня — такою ж вона буде і в березні;
- на небі пливе пухнаста хмара — скоро слід чекати на завірюхи.
В давні часи наші предки вірили в те, що смаме 3 січня на Землю прилітають злі чаклунки, щоб задоїти хазяйських корів до самої смерті. І тому домашню худобу годували вісяною кашею, приготованою на молоці. Під час приготування на їжу начитували молитви. А ще готували робили з молочного сиру, які приносили родинне щастя і багатство.