Великдень — особливе християнське свято, яке має перехідну дату святкування. Українські православні християни будуть святкувати Великдень-2024 5 травня. Ця дата не співпадає зі святкуванням Великодня у 2024 році християнами західного обряду. В них цьогоріч це свято припадає на 31 березня.
Нагадаємо, що на початку вересня 2023 року українська православна церква перейшла на новоюліанський календар і тому дати багатьох церковних свят змістилися. Але ці зміни не торкнулись Великодня — через переходну дату цього свята.
Принцип розрахунку дати святкування Великодня в православних християн і католиків відрізняється. В 2024 році різниця між датами святкування Великодня у католиків та православних християн складе понад один місяць.
Розрахунок точної дати святкування Великодня в православній церкві відбувається від дня весняного рівнодення (21 березня). З цієї дати відраховують найближчий до неї повний місяць. Іншими словами, Великдень відзначають у неділю, що найбільше за все наближена до повного місяця.
У православних християн це свято не може починатись раніше, аніж 4 квітня.
Взагалі католики и православні християни відзначають Великдень окремо. Але в 2025 році дата святкування в обох релігійних направленнях співпадає. І це – 20 квітня. А ось в 2026 році Великдень католики і православні християни будуть знов відзначати окремо. В християн західного обряду це буде 5 квітня, а ось в православних — 12 квітня.
Великдень — одне із головних церковних свят. Це день воскресіння сина Божого Іісуса Христа. Його завжди відзначають навесні, але у різні дати. Якщо вірити одній із легенд — назва “Великдень” з’явилася наприкінці першого тисячоліття – одразу після того, як на українській землі з’явилося християнство. Легенда каже, що в час народження Іісуса Христа над Землею яскраво світило Сонце, а ще стояли такі довгі дні, що сьогоднішніх сім треба скласти разом — щоб отримати один той, що був тоді. Але після розп’яття Іісуса Христа тривалість днів поменшала.