20 березня відбудеться рівнодення, коли день і ніч зрівняються у часі. З наступного дня день почне поступово збільшуватися, відбираючи хвилинки й годинки у ночі. Тож можемо сміливо зауважити – дочекалися астрономічної весни. Мешканці ж Південної півкулі навпаки вступають у пору астрономічної осені.
Звісно, у такого видатного дня, коли сонце перебуватиме над обрієм рівно 12 годин, є чимало прикмет та особливих ритуалів, яких слід суворо дотримуватися, якщо бажаєте, аби все було добре.
Цей день українці здавна називали Сонцеворотом і випікали булочки та печиво у формі жайворонків. Дітвора цих “пташок” запускала в небо. Якщо вдавалося зловити випічку, значить, це на добро.
Господині приховували в жайворонках різні сюрпризики – шматочок нитки, ягоди, горішки тощо. Кому що дістанеться, така доля й буде. Дівчата співали веснянок, а хлопці розпалювали багаття, через яке стрибали люди разом із домашньою худобою – аби не хворіти.
Цього дня обов’язково слід нарізати гілочок верби. Вербовим віником вимести сміття з хати, пошмагати гілочкою хворого, щоб одужав, а здорового, щоб не хворів. Залиште кілька гілочок у будинку, щоб захистити оселю від нечистої сили.
Закохані мають обов’язково побути разом, аби зміцнити почуття, а самотні загадують бажання на кохання, яке обов’язково справдиться.
У жодному разі 20 березня не можна сваритися, створювати безлад в оселі, відкладати гроші та садити вербу. Спати пізно лягати теж не можна – це на біду.
Церква у цей день вшановує пам’ять Святих преподобних Отців, убитих у монастирі святого Сави. Позбавилися життя від рук сарацинів преподобні Іоанн, Сергій, Патрикій та чимало інших видатних монахів Єрусалимської Лаври.