З 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новий стиль. Дати усіх перехідних свят змістилися на 13 днів. Розповідаємо, коли в 2024 році християни святкують Михайлів день.
Собор архістратига Михаїла – велике православне свято, присвячене усім небесним ангелам. Коли віряни відзначали його раніше, і яка в нього нова дата? “Один факт” розповідає про це детальніше.
День Михайла 2024: нова і стара дата святкування
Раніше День архістратига Михаїла в Україні святкували 21 листопада. Коли українська православна церква перейшла на новий стиль – ця дата змінилася.
З 1 вересня минулого року святкування дня Михайла припадає на 8 листопада.
Архістратиг Михайло – це голова війська Небесного, що був керманичем армії Божої під час головної битви із самим Сатаною.
Українці вважають цього святителя покровителем Києва та шанують його з часів заснування Київської Русі.
День архангела Михаїла 2024: традиції і звичаї
З давніх давен свято архангела Михаїла відзначали як радісну подію. В цей час завершувались роботи на городі, але прохолодна зима ще не наставала. Цього дня селянам вже не потрібно було дбати про буденні турботи. В них зʼявлялася змога відсвяткувати та вшанувати памʼять святого Михаїла.
До собору святого Михаїла запрошували гостей. Або ж самі вирушали в гості. Господарі обовʼязково створювали святковий стіл, випікали хліб та пироги, смакували пиво та медовуху. На столі також були присутні мʼясні страви.
Свято архангела Михаїла тривало протягом всього тижня – до настання суворого Різдвяного посту.
Цей святковий день використовували для відпочинку та зміцнення стосунків із рідними людьми.
Якщо у вірян була можливість – вони відвідували церкву, аби поставити свічку біля ікони Михаїла та помолитись йому.
Молитви читали і вдома. За повірʼями – якщо людина просить про щось із добрими намірами, то Михаїл обовʼязково виконає їх бажання.
Михайлів день 2024: прикмети про погоду
В день святого Михаїла не можна засуджувати людей, обмовляти їх та заздрити їм. Цього дня заборонялося займатись шахрайством та обманом. Вважалось, що архангел Михаїл може через це сильно розлютитися.
Також не можна було відмовляти людям в допомозі. Не варто займатись цього дня фізичною працею. Їжу після застілля намагались не викидати.
В день архангела Михаїла дивляться на прикмети, які допомагають спрогнозувати погоду. Наприклад, якщо на Михайла випало багато снігу – то снігопад випаде й на Великдень.
В давнину вважали, що з Михайлова дня розпочинається справжня зима. Михайло морозний – снігу буде багато. Починаючи від свята Михаїла господарі розпочинають годувати худобу зимовим кормом.
Наші пращури вважали, що багнюка в день Михаїла на дорогах – до того, що через 40 днів їх вкриватиме сніг.