Житній хліб цілком можливо приготувати в домашніх умовах. Ольга Мартиновська з “МастерШефу” розповіла, як це зробити і назвала головний компонент, який зробить продукт найсмачнішим.
В приготуванні такої випічки, як житній хліб – дуже важливо приготувати правильну закваску. Крім того, Ольга Мартиновська розповіла, що треба знати і про те, що ж таке квасне сусло. Його концентрат досвідчені пекарі використовують і для приготування запашного хліба, і для створення квасу.
Квасне сусло – це густа рідина темно-коричневого кольору, яка маϵ кисло-солодкий присмак. Для його приготування виробники зазвичай використовують ячмінний або житній солод. Цей продукт містить в собі велику кількість амінокіслот і цінних речовин. Квасне сусло значно покращуϵ аромат готового тіста.
Щоб приготувати одну житню хлібинку, знадобляться наступні інгредіϵнти:
- тепла вода: 300 г;
- закваска на піку: 150 г;
- квасне сусло: 100 г (Мартиновська радить обрати квасне сусло ТМ “Ярило”);
- сіль: 12 г;
- кмин для смаку: 1 ст. л.;
- житнϵ борошно: 350 г;
- пшеничне борошно: 50 г.
Покрокова інструкція з приготування житнього хліба за рецептом Ольги Мартиновської
Крок № 1. Всі вищенаведені складові помістити в чашу блендеру. Увімкнути апарат і ретельно перемішати, щоб вийшла однорідна маса.
Крок № 2. Форму для випікання змащують рослинною оліϵю. закладають в неї тісто. Залишають на 1.5 години при температурі + 26+30°С.
Крок № 3. Коли тісто підніметься до самого краю форми – його ставлять в розігріту до +200 °С електричну духовку. Випікати житній хліб треба протягом 50 хвилин.
Ольга Мартиновська радить обовʼязково приготувати до цього хлібчику наваристого борщику і додати до ситного обіду квас ТМ “Ярило”. Сам запашний хліб варто натерти зверху часничком і прожити цю мить знайомства із витвором кулінарного мистецтва смачно.