Нещодавно науковці віднайшли текст однієї зі стародавніх колядок, якій виповнилося вже 400 років. Існує припущення, що авторами цього різдвяного твору були люди, що приймали участь у відбудові Софії, яка проводилась саме 4 століття тому.
Велике християнське свято, пов’язане із народженням сина Божого Іісуса Христа — чи не найкращий час для того, аби повернути із небуття суто українську етнічну колядку. І це набуває особливого сенсу у наш скрутний час, адже головна тема стародавньої колядки — Перемога. Так, та сама Перемога, якої воліють дочекатись мільйони українців і надзусиллями виборюють наші солдатики на фронті.
Колядка, про яку йде зараз мова, була знайдена наприкінці XIX століття на Львівщині, в селищі Мшанець. В той час її почув, записав і опублікував поет Іван Франко. До нього в руки вона попала від тамтешнього настоятелю храму Михайла Зубрицького.
Нинішній настоятель храму у Мшанці – отець Роман, розповів, що в минулому ця сама колядка звучала і в стінах храму.
Текст колядки містить опис створення світу, відбудову Київського собору Святої Софії, війну і, звісно, Перемогу, яку українцям вдалося вибороти завдяки надісланому Богом на Землю вогняному дощеві. Є в ньому і ось такі слова:
— Ой зрубайте ж ви кедрово древо — виставте з нього святу Софію…
Насправді, стародавня колядка звучить зовсім не войовничо, а ніжно. На думку співачки Тіни Кароль — мета авторів цього твору полягала в укріпленні віри українського народу. Виконавиця розповіла, що до наших часів дійшов лише текст цього різдвяного твору, але завдяки одному дідусеві – старожилу селища Мшанці, їй та її музичній команді вдалося відтворити мелодію 400-річної колядки і накласти її на дзвони.
Напередодні Різдва дуже символічно, що цей твір прозвучав у виконанні Тіни Кароль саме на Софійській площі — біля храму. Адже в ньому йдеться не тільки про війноньку, що руйнує, а ще й про Перемогу і відбудову зруйнованого храму святої Софії. Тематика цієї колядки дуже тісно переплітається із нашим сьогоденням.