Українці обожнюють страви з борошна. Вареники – коронна страва завзятих господинь. От тільки іноді справа не задається і в підсумку маємо під час варіння розірване тісто з загубленою у каструлі начинкою. Розберімося, як не припускатися фатальних помилок та уникнути подібної неприємності.
Щоб кожен вареничок виглядав як на картинці, насамперед треба просіяти борошно. Без цієї процедури отримати пухку страву не вийде. Другим важливим моментом є ретельне вимішування тіста. Воно має бути не глевким, а еластичним.
Якщо перестає братися до рук, значить, вимісили достатньо. У такому разі в окропі маса не склеїться і не продірявиться. Вимішувати треба не менше 10 хвилин. При цьому обов’язково розтягуйте і складайте масу, щоб дати розвинутися клейковині.
Закінчивши процес вимішування, зробіть із тіста кулю, накрийте мокрим рушником і відставте на пів години. Тільки після цього починайте ліпити вареники.
Іноді господині розкатують тісто надто тонко. У такому разі борошняні вироби отримують дірки під час варіння. Слідкуйте, щоб корж був не меншим за 2 мм. Якщо хочете додати якомога більше начинки, то робіть заготовки товстенькими.
Для тіста слід брати виключно якісні інгредієнти – борошно, олія, яйця мають бути свіжими. Воду краще брати очищену й обов’язково завчасно заморозьте її. Отак із крижаної й починайте замішувати тісто. Натомість олія і яйця мають бути кімнатної температури.
Найчастіше розлазяться вареники з сиром чи ягодами. У такому разі слід додати в тісто трішки вершкового масла чи сметани. Воно стане більш еластичним, й готова страва виглядатиме на тарелі естетично.