Забуті страви української кухні: смачна коцюрба з картоплею та шкварками. Ситний рецепт до осіннього обіду

Коцюрба – старовинна українська страва козацьких часів з товченою картоплею, галушками та засмажкою зі шкварками. Відроджуємо забуті рецепти української кухні! Смакує до святкового столу!

Коцюрба — стародавній український рецепт, в якому є галушки, картопля та добре засмажені шкварки. Похождення такої незвичайної назви у цієї страви вочевидь пов’язане із кухонним приладдям коцюрбою, яке більш відоме під назвою “Кочерга”. Ймовірно, для приготування страви треба було дуже добряче вправлятися кочергою в пічці — тому й отримала вона таку назву. Існує й інша інтерпретація назви цієї страви, що пов’язана з одним із інгредієнтів — вишкварками. Можливо, той, хто вигадав назву коцюрба, порівняв форму вишкварок із кочергою.

Коцюрба: старовинний український рецепт
Коцюрба: старовинний український рецепт

Але, давайте повернемось до рецепту. Коцюрба — неймовірно ситна та смачна страва, яка належить до козацьких часів. Вона була розповсюджена на Полтавщині та має 2 різновиди приготування:

  •  відварені галушки з товченою картоплею, политі зверху зажаркою зі свинячих шкварок;
  •  напіввідварена картопля з галушками, що обжарені з цибулею, часником та підчеревиною.

Зараз коцюрба чомусь забута українським суспільством. Втім, саме така страва має прикрашати и святковий стіл, і повсякденне меню. Пропонуємо до вашої уваги спосіб приготування коцюрби за старовинним рецептом.

Коцюрба: ситна страва до вашої кулінарної скарбнички
Коцюрба: ситна страва до вашої кулінарної скарбнички

В першу чергу треба замісити тісто на галушки. Для цього беремо наступні інгредієнти: сіль, простокваша, борошно, сода. В окрему ємність наливаємо простоквашу, додаємо велику щіпку солі та соди, а потім – гарненько все перемішуємо. Далі додаємо декілька жмень борошна. Тісто не треба робити занадто тугим, бо тоді галушки вдадуться несмачними. На стіл, добре присипаний борошном, викладаємо підготовлене тісто. Гарно вимішуємо його та накриваємо зверху рушником. Залишаємо тісто на деякий час, щоб воно “відпочило”. Поки є вільний час — підготовлюємо овочі.

Коцюрба: тісто для галушок
Коцюрба: тісто для галушок

На черзі у нас — картопля. Чистимо її від шкірки, розрізаємо на 4 частини та складаємо в каструлю. Зверху треба залити картоплю водою. Ставимо ємність на плиту, доводимо до кипіння, додаємо сіль за смаком та відварюємо до готовності. Картопляний відвар зливаємо, а каструлю з картоплею закриваємо кришкою.

Коцюрба  - забуті українські рецепти.
Коцюрба – забуті українські рецепти.

Чистимо ріпчасту цибулю від шкірки та нарізаємо її кільцями або скибочками. Часник можна не чистити, а розрізати на 2 частинки чи розчавити ножем. Моркву нарізаємо великими шматочками — бажано однакового розміру. Підчеревину ріжемо скибочками, викладаємо на розпечену пательню та обжарюємо до напівготовності. Підчеревина повинна набути золотистого кольору.

Цибуля для коцюрби: ріжемо кільцями
Цибуля для коцюрби: ріжемо кільцями

Додаємо сіль, чорний мелений перець, лавровий лист та один стручок червоного перцю. Далі викладаємо туди цибулю та часник. Через деякий час червоний перець треба дістати з пательні, а інші інгредієнти перемішати та готувати до повної готовності (доки цибуля не набере золотистого відтінку).

Спеції для коцюрби: важливий нюанс
Спеції для коцюрби: важливий нюанс

Тим часом доводимо до кипіння воду в каструлі, щоб приготувати галушки. Додаємо в неї сіль за смаком. Тісто потрібно розділити на 2 частини, і кожну з них розкочуємо в джгути. Далі треба відщипувати від джгута невеликі шматочки та робити невеличкі кульки. Галушки із джгута можна нарізати і звичайним ножем. Підготовлені шматочки тіста кладемо в киплячу воду та варимо до повної готовності.

Розігріваємо підчеревину з овочами на пательні. Додаємо відварену та потовчену картоплю, все добре перемішуємо.

Підчеревина: важливий інгредіент для коцюрби
Підчеревина: важливий інгредіент для коцюрби

Дістаємо з каструлі відварені галушки, перекладаємо в іншу пательню з рослинним маслом та обжарюємо до золотистого кольору.

Моркву нарізаємо скибками, кладемо на розігріту пательню та обжарюємо на розігрітому рослинному маслі.

Коцюрба: додайте трохи овочів!
Коцюрба: додайте трохи овочів!

Перекладаємо галушки в пательню з підчеревиною та іншими інгредієнтами, зверху прикрашаємо морквою та зеленню.

Смачна коцюрба до вашого столу: Смачного!
Смачна коцюрба до вашого столу: Смачного!

До речі, в коцюрбу можна додавати інші інгредієнти — за вашим смаком. Смачного!

Нові статті

Схожі статті

Не холостяк, як думають всі: Узелков не став приховувати свою наречену – ось на кого проміняв Боржемську

Минулого року В'ячеслав Узелков заручився, а про свою обраницю досі нічого не розповідає - екс-боксер вперше показався разом зі своєю нареченою.

Після заморозків до України мчить потепління: українська синоптикиня склала прогноз на кінець жовтня 2024

В середині жовтня українці відчули на собі суттєве похолодання температури повітря. Період дощів та нічних заморозків завітав до країни ненадовго. Синоптики обіцяють - "бабине літо" буде.

Як не одне, то друге: 34-річна Дорофєєва розповіла про різке погіршення свого стану – “Ще те задоволення”

Надя Дорофєєва наразі перебуває на гастролях, але не все складається так, якби вона цього хотіла - артистка розповіла про стан свого здоров'я. Що сталося?

Журналіст Дмитро Гордон показав, як виглядав 28 років тому – тоді поряд була не Олеся Бацман

Український журналіст Дмитро Гордон поділився у соціальних мережах архівною світлиною. Він показав, який мав вигляд 28 років тому. В чоловіка була тоді зовсім інша зачіска.