Французький омлет — це швидка в приготуванні страва, яка виходить дуже ніжною та соковитою. Головний інгредієнт в ній — це, звісно, яйця. А ще — грибна начинка, яку за бажанням можна замінити на будь-яку іншу. обов’язково спробуйте приготувати такий варіант сніданку для всієї родини.
Складові, які знадобляться для приготування французького омлету:
- курячі яйця: 2-3 штуки;
- вершкове масло для обсмажування на пательні;
- рослинна олія: 2-3 столових ложки;
- ріпчаста цибуля: 1 штука;
- чорний мелений перець;
- часник;
- мускатний горіх;
- базилік;
- гриби для приготування начинки: 2-3 штуки;
- зелень.
Покрокова схема приготування французького омлету з грибною начинкою
Крок № 1. Почистіть гриби та поріжте їх невеликими шматочками. Цибулю поріжте та обсмажте протягом 2-х хвилин на рослинній олії.
Крок № 2. Додайте гриби, змішайте і тушкуйте протягом 15-20 хвилин на середньому вогні. Періодично помішуйте їх, щоб не пригоряли.
Крок № 3. Через 10 хвилин після початку тушкування додайте до грибів та цибулі сіль, спеції та часник.
Крок № 4. Яйця вбийте в окрему ємність, посоліть та добре збовтайте. Вилийте яєчну масу на сковороду, що добре змащена рослинним маслом. Обсмажте до напів готовності.
Крок № 5. Покладіть в середину омлетику засмажку з грибів та цибулі. Згорніть з нього рулет.
Омлет по-французьки готовий. Смачного!
Пишний омлет до сніданку неможливо приготувати без курячих яєць. Дуже важливо правильно обрати цей продукт в магазині. За коліром шкаралупи це робити не варто, бо смакові властивості та якість яєць від даного критерію не залежать. А ось на маркування слід звернути увагу.
Зазвичай яйця маркують великим кодом, кожна частина якого несе в собі певну інформацію. Найперша позначка — це термін зберігання. Літера “Д” в ній означає, що яєчка дієтичні. Саме вони вважаються найсвіжішими, тому що не зберігалися в мінусових температурах. Їх реалізують протягом 7 днів, а потім категорію змінюють на “столові”. Відрізнити столові яєчка від дієтичних можна і за кольором штампу. В столових він — червоний, а в дієтичних — синій.