Часникові стрілки зазвичай виростають на озимих рослинах та висмоктують із коренеплоду корисні речовини. Тому їх треба обовʼязково та вчасно обрізати. Тоді врожай часнику виросте великим.
Молоді часникові стрілки можна також приготувати. Як це зробити правильно — читайте нижче.
Мариновані стрілки часнику — смачний делікатес із гостреньким та пікантним смаком. З давніх часів їх вживали в їжу, готували з таких стріл приправи, соуси та салати. Мариновані часникові стрілки чудово смакують і до картопляного пюре, і просто в якості зимової закуски до борщу.
Інгредієнти для приготування часникових стріл:
- часникові стрілки: 1 кг;
- вода: 900 мл;
- цукор: 2 столових ложки;
- сіль: 1 столова ложка;
- оцет: 75 мл;
- олія рослинна: 50 мл;
- лавровий лист: 2 штуки;
- чорний перець горошком: 15 штук.
Покроковий рецепт приготування часникових стрілок
Крок № 1. Спочатку готують маринад для часникових стрілок. В каструлю із чистою водою додають сіль, цукор, перець горошком, олію та лавровий листок. Усі складові – згідно з нормами, що наведені вище.
Крок № 2. Каструлю із майбутнім маринадом ставлять на вогонь та доводять до кипіння. Після того, як вода закипить — її тримають на вогні ще протягом 2-х хвилин. Після цього — доливають оцет.
Крок № 3. Часникові стрілки готують до маринування. Для цього їх перебирають, відрізають кінчики з коробочками, всередині яких знаходиться молоде насіння часнику. Самі стрілки також нарізають на частини невеликої довжини. Можна робити цю процедуру, поєднавши багато стрілок в один пучок. Так буде швидше.
Крок № 4. Часниковими стрілками наповнюють скляну банку. Далі їх заливають готовим гарячим маринадом.
Крок № 5. Банки із часниковими стрілками закатують металевими кришками або ж закривають пластиковими. Охолоджують. Ставлять до холодильнику на зберігання.
Через 5-7 днів часникові стрілки повністю промаринуються і їх можна буде вживати в їжу.
Саме за цей час вони повністю розкриють власний смак. Смачного!