Цей рецепт підливи до тефтелів і голубців полюбляли готувати ще наші бабусі. Універсальна заправка з томатної пасти чудово смакує із різними мʼясними виробами. Вона виходить густенькою і за смаком не відрізняється від тої, яку подають в дитячих садочках.
“Один Факт” пропонує до вашої уваги класичний рецепт томатної підливки із секретним інгредієнтом. Саме він робить її густою.
Складові для приготування томатної підливки:
- ріпчаста цибуля: 1 штука;
- морква свіжа: 1 штука;
- рослинна олія: 1 столова ложка;
- вода: 250 мл;
- цукор: 1 чайна ложка;
- сіль та перець: за смаком;
- томатна паста: 1 столова ложка.
І ще в цій добірці є той самий таємничий інгредієнт, який робить підливку густенькою. І це – борошно. Лайфхак із додаванням борошна в томатну підливку використовували ще наші матусі і бабусі. Ним же користувались і кухарі у дитячих садочках.
Покрокова інструкція з приготування густої томатної підливи, як в дитячому садочку
Крок № 1. Цибулю потрібно нарізати дрібними кубиками. Також нарізати кубиками очищену моркву.
Крок № 2. Поставити на середній вогонь пательню. Влити рослинну олію. Добре розігріти. Викласти туди подрібнену цибулю та моркву. Смажити їх до розмʼякшення. Вогонь під пательнею краще уповільнити до малого – щоб овочі не згоріли.
Крок № 3. Додати цукор і томатну пасту на пательню до цибулі та моркви. Ретельно перемішати усі інгредієнти.
Крок № 4. Всипати у пательню борошно. Відразу перемішати — щоб не було неапетитних грудочок.
Крок № 5. Повільно влити в пательню кипʼячену воду. Залишити підливу на повільному вогні до загустіння. Зазвичай для повного приготування вистачає 5 хвилин.
Підлива до тефтелів і голубців готова. Смачного!
Зверніть увагу, що борошно під час приготування томатної підливи до голубців та тефтелів додають всередині процесу. Якщо всипати його наприкінці, коли заправка майже готова — цей інгредієнт може звернутись комочками. І смак та зовнішній вигляд страви зіпсується.
Якщо підлива з томатної пасти вийшла у вас рідкою – врятувати ситуацію може… звичайна гірчиця. Додайте до заправки декілька столових ложок — і соус стане густішим, а ще набуде глянсового блиску.
Щоб підлива не вийшла занадто гострою — можете використати не класичну гірчицю, а діжонську. Вона має солодкуватий присмак із приємною кислинкою.