Солоне сало користується в українців особливою популярністю. По-перше, воно достатньо довго зберігається. По-друге – ідеально смакує із борщем та багатьма іншими першими стравами.
Щоб сальце вийшло смачним, запашним та соковитим – його потрібно правильно засолити. Для цього, насамперед – необхідно обрати відповідний шматочок сальця для засолювання. Краще купувати свине сало зі шкіркою, завтовшки 2,5 см.
Сало повинно бути однорідним. Бажано перевірити його якість за допомогою ножа. Для цього продукт протикають гострим предметом. Якщо інструмент йде із опором – продукт якісний.
В розрізі свіже сало для засолки повинно мати білий колір із легким рожевим відтінком. Експерти не радять засолювати занадто маленькі шматочки сала, а ще – продукт жовтого кольору.
Засолювання сала в домашніх умовах: перелік інгредієнтів:
- сіль: 300 г;
- спеції: за смаком;
- часник: 5-6 зубчиків;
- сало: 400 г.
Як засолити сало? Покроковий рецепт
Крок № 1. Сало промити під проточною водою. Просушити за допомогою паперового рушника.
Крок № 2. Викласти сало в окрему миску з сіллю. Натерти його з усіх боків. Зверху – посипати спеціями.
Крок № 3. Нарізати зубчики часнику тоненькими пластинками. Зробити в шматку сала надрізи та вкласти в них тоненькі пластинки часнику.
Крок № 4. Залишити сало постояти з часниковою начинкою на 3-4 години. Бажано, щоб продукт знаходився в умовах кімнатної температури.
Крок № 5. Прибрати сальце до холодильнику. Зверху прикрити паперовою серветкою.
Крок № 6. Перевертати сальце в мисці двічі на добу. Через три дні воно повністю просолиться і його можна буде вживати в їжу.
До речі, за таким рецептом можна засолити сальце і у скляну банку. Усі інгредієнти та рецепт – такі самі. Тільки сальце потрібно нарізати шматочками і залишити в банці на 3 дні разом із сіллю.
Банку із салом зберігати в холодильнику. Діставати безпосередньо перед вживанням.