Якщо приготувати квашену капусту згідно з порадами Місячного календарю – то вона вийде найсмачнішою, соковитою і хрумкою. Взагалі-то ось така закуска на зиму готується господинями з давніх часів.
Рецепти соковитої квашеної капусти передають із покоління в покоління. Досвідчені господині добре знають, що готувати цю страву треба лише в сприятливі дні за Місячним календарем.
В жовтні 2024 року є кілька таких днів. Розповідаємо, які числа другого місяця осені краще обрати для створення апетитної заготівлі на зиму.
По-перше, згідно із порадами Місячного календарю квасити капусту краще на зростаючий Місяць. Саме в цій фазі ферментаційні процеси в квашеній капусті відбуваються набагато активніше. Завдяки цьому капуста набуває тієї самої хрумкоти та кислоти, яку так сильно люблять багато українців.
Водночас, для квашення білокачанної капусти не підходять дні Молодика та спадного Місяця. В цих фазах ферментація буде відбуватись повільніше та зменшить якість закваски.
Сприятливі дні в жовтні 2024, які чудово підходять для квашення капусти
В жовтні 2024 року астрологи і досвідчені господині радять заквашувати капусту в період з 13 по 21 число. Це – час зростаючого Місяця, коли закуска виходить максимально соковитою та хрусткою.
Покроковий рецепт квашеної капусти
Пропонуємо читачам “Одного Факту” перевірений рецепт квашеної капусти, яка точно вийде саме такою, як в улюбленої бабусі. Отже, для приготування знадобиться:
- 3 кг білокачанної капусти;
- 2 середніх морквини;
- 2 столових ложки солі (бажано брати не йодовану);
- декілька лаврових листочків для аромату;
- кілька горошинок духмяного перцю.
По-перше, капусту потрібно нашаткувати на спеціальній тертці. Моркву – почистити та натерти на крупній тертці. Далі капусту перемішати із сіллю та добряче помʼяти руками – щоб вона пустила сік. Додати до неї натерту моркву, духмяний перець та лавровий лист. Ще раз ретельно перемішати усі складові.
Наступний крок – викласти майбутню закуску в підготовлену скляну банку або деревʼяну бочку. Кожен шар потрібно приминати руками – щоб соку вийшло більше.
Залишити капусту заквашуватись на 3-5 днів в умовах кімнатної температури. Важливо час від часу проколювати її деревʼяною паличкою – випускаючи зайвий газ.
Коли капуста закваситься – її встановлюють на тривале зберігання в прохолодне місце.