Любовні пригоди Мазепи лягли в основу творів Гюґо, Вольтера й Байрона: навіщо гетьмана прив’язали до коня

Особистість гетьмана Івана Мазепи є доволі неординарною. В російських церквах йому й досі читають анафему. Натомість найвідоміші світові поети й письменники написали про нього цілі поеми.

Про молодого Івана Мазепу ходила легенда, на яку не могли не відгукнутися видатні тогочасні митці. Та якщо росіяни зазвичай малювали образ зрадника, то Західна Європа захоплювалася любовною пригодою українця.

Пройти мимо сюжету, коли голого молодика прив’язали до коня і відправили на всі чотири боки, не зміг пройти жоден із митців. Шевченко частенько згадував видатного гетьмана у своїх творах поемах та повісті “Близнюки”. На відміну від Пушкіна, Тарас Григорович перебував у захопленні від діяльності українського державотворця.

Джордж Байрон

Та є й інші погляди на відомого українця. Першим про Мазепу написав Вольтер, але широкої популярності герой набув після виходу поеми “Мазепа” Джорджа Байрона. Звісно, сюжет далекий від реальності.

Пригоди Івана Мазепи оспівували Байрон, Гюґо та інші митці

Йдеться про те, що сивочолий гетьман після Полтавської битви переповідає королю Карлу XII чудернацьку історію. Мовляв, він замолоду мав стосунки з дружиною шляхтича. За це зраджений чоловік прив’язав оголеного молодика до спини коня. На диво, після подібної екзекуції коханець-невдаха вижив. Кінь приніс його в Україну, де його врятувала дівчина.

Віктор Гюґо

Мимо подібної теми не змогли пройти й інші романтики. Француз у своєму творі зробив гетьмана символом митця, а коня – натхненням. Оскільки митець не спроможен звільнитися від пут мистецького генія, то кінь відносить господаря за межі реального світу.

Юліуш Словацький

Мазепа у виконанні польського літератора теж катається степами України, прив’язаним до коня. Натомість драма українця набагато глибша. За сюжетом його ще й замурували живцем у кімнаті, а потім за наказом короля таки дістали й повернули до життя.

Нові статті

Схожі статті

Коли Трійця у 2024 році: точна дата, історія, головні традиції Зелених свят, народні прикмети і забобони

Трійця — одне з найбільших церковних свят. В нього ϵ інші назви, свої звичаї, традиції і забобони. "Один Факт" дізнався, коли точна дата Трійці в 2024 році і які ϵ традиції в цього свята.

Всьому свій час, чи просто не хочуть? Каменських, Дорофєєва та інші розповіли, чому не мають дітей досі

Відомі зірки українського шоу-бізнесу вперше зізнались, чому не народжують дітей: Настя Каменських, Надя Дорофєєва, Леся Нікітюк та інші артистки.

Хитрощі мають бути всюди – навіть тут: що потрібно зробити, щоб півонії стояли у вазі значно довше

Якщо ви хочете насолоджуватись улюбленими квітами тривалий час у вашому будинку, необхідно правильно за ними доглядати: як зберегти свіжість півоній?

Працюϵ в одному театрі, але про доньку не згадуϵ: де зараз колишній чоловік Ольги Сумської Євген Паперний

Із колишнім чоловіком Євгеном Паперним Ольга Сумська прожила 5 років. В цьому шлюбі українська Роксолана народила першу доньку, Антоніну. Де зараз і чим займаϵться Євген Паперний?