Нечуваний цивільний шлюб і розлука через смерть: історія кохання Лесі Українки та Климента Квітки

Видатна українська поетеса Леся Українка мала ϵдине кохання на все життя. Його звали Климент Квітка. Він був фольклористом і не дуже подобався батькам Лесі. Але попри все — вони були разом до кінця.

Кохання поетеси Лесі Українки із фольклористом Климентом Квіткою — це історія, яка просякнута численними перепонами. Майбутній чоловік української поетеси народився в селищі Хмелів Полтавської губернії. У віці 5 років після смерті батька він опинився на вихованні у родині Карпових, куди хлопчика віддала мати. Жінка не могла опікуватись дитиною через нестачу коштів, але часто навідувалась до сина — щоб затребувати з його прийомних батьків гроші.

В 7-річному віці Климент або Кльоня, як його називали усі домашні — захопився музикою. В подальшому хлопчик зміг вивчити 13 іноземних мов, а ще — з малих рочків збирав народний фольклор.

Перше знайомство з Лесею Українкою в нього відбулось восени 1898 року. Дівчина приймала участь у літературному вечері в університеті. Студент-першокурсник Климент Квітка одразу помітив талановиту Лесю, яка читала оповідання “Над морем”.

Трохи згодом Леся Українка сама запропонувала Квітці записати за допомогою фонографу українські пісні. Спільна праця вдалась на славу. Голосом Лесі Українки зазвучали понад 200 українських творів.

Вже в 1902 році вийшла в світ перша збірка народних пісень Климента Квітки. Саме тоді між фольклористом і поетесою спалахнуло почуття кохання. Однак на заваді щастю пари стала мама Лесі Українки, Олена Пчілка. Жінка вважала Климента жебраком, якому від їхньої заможної родини потрібні лише гроші.

Коханий чоловік Лесі Українки, Климент Квітка
Коханий чоловік Лесі Українки, Климент Квітка

Леся Українка влаштувала вдома справжній бойкот і не розмовляла з рідними понад 3 тижні. Врешті решт близьким української поетеси довелось змиритися з її вибором.
Після закінчення юридичного факультету в Київському університеті Святого Володимира Климент Квітка спочатку переїхав до Сімферополя, а згодом — подався у Грузію (Тифліс). Леся Українка попри незадоволення батьків вирішила поїхати слідом за коханим.

В Грузії Климент влаштувався співробітником окружних судів, почав займатись науково-дослідницькою роботою. Після того, як Квітка захворів на відкриту форму сухот, а в його коханої Лесі було виявлено туберкульоз кісток — закохані вирішили побратися.
Вінчання поетеси і фольклориста відбулось в 1907 році, в церкві Вознесіння Господнього, що в передмісті Киϵва. Після цього подружжя переїхало до Ялти. Місцевий кримський клімат посприяв скорому одужанню Климента.

Пʼять років поспіль Леся із Климентом подорожували Європою, збирали фольклор. В 1913 році Леся Українка відчула погіршення стану здоровʼя, а 1 серпня цього ж року поетеси не стало.

Поетеса Леся Українка і фольклорист Климент Квітка
Поетеса Леся Українка і фольклорист Климент Квітка

Климент Квітка після смерті коханої продовжив займатись дослідницькою діяльністю, видавав книжки, працював викладачем в музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка. У віці 65 років Квітка офіційно одружився на піаністці Галині Кащеϵвій. Помер музикознавець 19 вересня 1953 року. Поховали його в Москві, на Ваганьківському кладовищі.

Нові статті

Схожі статті

Гороскоп на 19 липня 2024 року для всіх знаків Зодіаку: варто спробувати себе в іншому напрямку – все вийде

Гороскоп на 19 липня 2024 року для всіх знаків Зодіаку: вам випаде шанс спробувати себе у зовсім іншій діяльності - це буде вам до душі, тому сміливо дійте!

“І я була щаслива”: Лайма Вайкуле взяла приклад з Галкіна та вперше заспівала українською (ВІДЕО)

Латвійська співачка Лайма Вайкуле привернула увагу користувачів соцмереж неперевершеним виконанням пісні на українській мові. Яку композицію вона виконала і де саме?

На чому їздять Ірина Білик, Дмитро Монатік, Юрій Горбунов та Могилевська: Солідні авто для солідних імен

"Один факт" знає, які авто обирають українські зірки для себе. Чому надають перевагу – комфорту, розміру, ціні, розкоші? Показуємо, на чому їздять Ірина Білик, Дмитро Монатік, Юрій Горбунов та інші.

Він був легендою української музики: що відомо про творчість Назарія Яремчука, який прославив Україну

Всесвітня легенда Назарій Яремчук зробив великий внесок в українську музику та прославив Україну, але життєвий шлях співака був дуже складним. Подробиці.