Не сшивати, а зшивати, не творог, а сир: чому в українській мові пишемо й вживаємо саме так

Чи помічали ви, що іноді навіть написання найпростіших слів викликає сумнів, як буде правильно? Розгляньмо найпоширеніші випадки та раз і назавжди запам'ятаємо правильні варіанти правопису.

Чи помічали ви, що іноді навіть написання найпростіших слів викликає сумнів, як буде правильно? Розгляньмо найпоширеніші випадки та раз і назавжди запам’ятаємо правильні варіанти правопису.

Зшити чи сшити

Вживання префікса с- і з- може загнати в ступор будь-яку людину. У цьому разі слід запам’ятати лише одну дивну фразу: КаФе “ПТаХ”. Це допоможе визначитися з правильним написанням слів.

Правильно казати: зшити

Виділені приголосні к, ф, п, т, х вказують, що перед ними слід писати префікс с-. Правильними варіантами будуть: сказати, спитати, схилити, сформувати, стиснути тощо. В усіх інших випадках на початку слова має стояти з-: зшити, зцілити, зчистити.

Це правило не діє при вживанні префіксів роз-, без-, через-. У цьому випадку буква “с” ніколи не застосовується, тільки “з”: розхитати, безкоштовний, черезплічник.

Творог чи сир

В українській мові немає слова “творог”. Усі продукти, вироблені з молока шляхом сквашування й виокремлення сироватки називаються “сиром”. Вареники не можуть бути з творогом. Вони лише з сиром.

Не молочка, а набіл

З іншого боку кисломолочний продукт, що представляє тверду масу, українці теж називають сиром: бутерброд із сиром. Щоб відрізнити ці два види сиру, їх називають м’яким і твердим сирами.

Росіяни називають м’який сир “творогом”, але чомусь за аналогією до української мови печуть сирники, а не творожники.

Деякі люди вживають слово молочка на означення молокопродуктів. Це теж неправильно. Наші предки для такого випадку мали власний відповідник – набіл.

Нові статті

Схожі статті

Всьому свій час, чи просто не хочуть? Каменських, Дорофєєва та інші розповіли, чому не мають дітей досі

Відомі зірки українського шоу-бізнесу вперше зізнались, чому не народжують дітей: Настя Каменських, Надя Дорофєєва, Леся Нікітюк та інші артистки.

Хитрощі мають бути всюди – навіть тут: що потрібно зробити, щоб півонії стояли у вазі значно довше

Якщо ви хочете насолоджуватись улюбленими квітами тривалий час у вашому будинку, необхідно правильно за ними доглядати: як зберегти свіжість півоній?

Працюϵ в одному театрі, але про доньку не згадуϵ: де зараз колишній чоловік Ольги Сумської Євген Паперний

Із колишнім чоловіком Євгеном Паперним Ольга Сумська прожила 5 років. В цьому шлюбі українська Роксолана народила першу доньку, Антоніну. Де зараз і чим займаϵться Євген Паперний?

Навіть таке вони можуть робити: які кімнатні рослини потрібно мати в будинку, тому що вони очищають повітря?

Якщо ви любите кімнатні рослини та свіжий запах у вашій домівці, рекомендуємо вам це поєднати: які саме рослини очищають повітря та є корисними?