Не сшивати, а зшивати, не творог, а сир: чому в українській мові пишемо й вживаємо саме так

Чи помічали ви, що іноді навіть написання найпростіших слів викликає сумнів, як буде правильно? Розгляньмо найпоширеніші випадки та раз і назавжди запам'ятаємо правильні варіанти правопису.

Чи помічали ви, що іноді навіть написання найпростіших слів викликає сумнів, як буде правильно? Розгляньмо найпоширеніші випадки та раз і назавжди запам’ятаємо правильні варіанти правопису.

Зшити чи сшити

Вживання префікса с- і з- може загнати в ступор будь-яку людину. У цьому разі слід запам’ятати лише одну дивну фразу: КаФе “ПТаХ”. Це допоможе визначитися з правильним написанням слів.

Правильно казати: зшити

Виділені приголосні к, ф, п, т, х вказують, що перед ними слід писати префікс с-. Правильними варіантами будуть: сказати, спитати, схилити, сформувати, стиснути тощо. В усіх інших випадках на початку слова має стояти з-: зшити, зцілити, зчистити.

Це правило не діє при вживанні префіксів роз-, без-, через-. У цьому випадку буква “с” ніколи не застосовується, тільки “з”: розхитати, безкоштовний, черезплічник.

Творог чи сир

В українській мові немає слова “творог”. Усі продукти, вироблені з молока шляхом сквашування й виокремлення сироватки називаються “сиром”. Вареники не можуть бути з творогом. Вони лише з сиром.

Не молочка, а набіл

З іншого боку кисломолочний продукт, що представляє тверду масу, українці теж називають сиром: бутерброд із сиром. Щоб відрізнити ці два види сиру, їх називають м’яким і твердим сирами.

Росіяни називають м’який сир “творогом”, але чомусь за аналогією до української мови печуть сирники, а не творожники.

Деякі люди вживають слово молочка на означення молокопродуктів. Це теж неправильно. Наші предки для такого випадку мали власний відповідник – набіл.

Нові статті

Схожі статті

Айсберг в океані: від узбережжя Антарктиди відколовся величезний крижаний острів — що кажуть вчені?

Айсберг А23а розміром втричі більше за Нью-Йорк відокремився від Антарктиди і зараз вільно пливе Південним океаном. Чи варто капітанам кораблів бути пильними та куди помандрував крижаний острів?

Один факт про рис, який робить його корисним для нервової системи: таємничий компонент популярної крупи

Рис — один з самих цінних продуктів харчування. Ця крупа містить в собі велику кількість вітаміну В, а ще - один інгредієнт, який добре впливає на роботу нервової системи. Дізнайтесь, що це.

“Чорна п’ятниця” у Монобанку: представники фінустанови розповіли, що купували українці у день розпродажу

День великих розпродажів в магазинах України пройшов минулої п'ятниці — 24 листопада. Зараз ажіотаж трохи спав і банки підбили підсумки "Чорної П'ятниці". Свою статистику Мінфіну надав і Monobank.

Завидні модниці Катя Осадча, Лілія Ребрик, Оля Цибульська та інші задають тон: показали, які пальто в тренді

Найбільше про модні тенденції знають зірки, оскільки їм за характером роботи доводиться постійно змінювати наряди. Отже, придивімося уважно, в які пальто вони вбираються, щоб зрозуміти тенденцію.