Яка користь від вживання шоколаду та кому його не можна. Експерти дали всі відповіді про улюблений десерт

Людство відкрило смак шоколаду дуже давно, ще індіанці майя заварювали какао-боби, додаючи до них гіркий перець. Це не схоже на знайомі нам ласощі

Потім у 17 столітті європейці почали готувати напій какао з какао-бобів, додаючи до нього трохи цукру. Цей напій був дорогим і тому могли дозволити його тільки люди з великим достатком.

І лише 200 років тому винайшли спосіб виробництва твердого шоколаду у тому вигляді, який ми знаємо. Шоколад буває: гіркий, темний, молочний та білий. Якісний шоколад не повинен прилипати до зубів і танути в руках, а при розламуванні на частини має лунати хрускіт.

Гіркий шоколад готують з олії какао, тертого какао та цукрової пудри. Смак його подобається не багатьом, але він найкорисніший, тому що в його складі какао до 85 % та зовсім небагато цукру. Діти люблять молочний шоколад: він солодший і калорійніший за гіркий, в ньому більше цукру і додані вершки або молоко. У складі білого шоколаду немає какао, тому користі мало.

Ставлення до нього теж постійно змінюється: то кажуть, що шоколад має безліч цілющих властивостей, то лякають любителів цього десерту неприємними наслідками. Існує багато теорій щодо шкоди та користі шоколаду.

Шоколад – це перепустка у новий світ чарівного смаку
Шоколад – це перепустка у новий світ чарівного смаку

Кому шоколад можна

Шоколад можна всім, крім дітей віком до 3-х років, щоб не викликати у них алергічної реакції. Можна навіть тим, хто вирішив сісти на строгу дієту, але не більше 30 г на день. Дорослим можна їсти 50 г щодня до обіду, це приблизно пів плитки шоколаду. Щоб відчути смак шоколаду, їсти його треба натще серце, намагаючись не запивати навіть водою. Дайте йому розчинитися у вас на язиці. Смачно!

І навіщо від нього відмовлятися, якщо цей продукт підіймає настрій, в організмі виробляється серотонін – гормон щастя, знижується рівень стресу – починає вироблятись ендорфін. Надає нам бадьорості через високий вміст кофеїну. Знижує артеріальний тиск!

Не можна шоколад

Якщо перевищувати денну норму споживання шоколаду, то велика доза цукру різко збільшує рівень глюкози в крові, що може призвести до серйозного порушення вуглеводного обміну та до надмірного збудження нервової системи. При дуже великих кількостях споживання солодощів можуть початися проблеми з вагою. Шоколад у людей із проблемами шлунка може спричинити печію.

Цікаві факти:

  1.  Швейцарці – найбільші любителі шоколаду у світі: у середньому кожна людина споживає близько десяти кілограмів шоколаду на рік.
  2. Вчені виявили, що шоколад викликає ендорфінів більше, ніж поцілунки.
  3. Щоб зробити десять шоколадок, потрібно зібрати боби з цілого дерева.
  4. В аеропорті Брюсселя на рік продається 800 тонн шоколаду!
  5. Сім’я Марс назвала батончик Снікерсом на честь свого улюбленого коня.

Нові статті

Схожі статті

Як правильно засушити мʼяту на зиму? 5 способів, збереження користі та аромату “приправи” до чаю

Сушена мʼята – чудова рослина для приготування запашного чаю, соусів, салатів та маринадів. Якими способами можна її сушити, щоб заготовка зберегла усі свої корисні властивості?

“Ми вам передзвонимо”: Нікітюк придбала миттєву лотерею і показала, що виграла. 2 мільйони майже в кармані

Леся Нікітюк вирішила пошукати щастя в лотереї. Придбала квиток на касі найближчого супермаркету і показала усім процес стирання захисного покриття монеткою. Чи вдалось їй щось виграти?

В житті 3 знаків Зодіаку настане біла смуга до кінця 2024 року. Хто ці щасливчики та що їм подарує Всесвіт?

В житті 3 знаків Зодіаку настане біла смуга до кінця 2024 року. Хто ці щасливчики та що їм подарує Всесвіт?

“Я не хочу бути сином Ірини Білик”: 25-річний син співачки Гліб Оверчук розповів, чим займається зараз

Ірина Білик має двох синів, у яких різниця у віці складає 16 років. Гліб Оверчук є старшим сином та наразі проживає за кордоном, але пішов шляхом зіркової мами: чим займається юний артист?