Сіль повинна потрапляти в організм у строго дозованих порціях. Пересолені страви мало того, що несмачні, так ще й шкідливі для здоров’я. Тож, готуючи їжу, її краще недосолити, чим насипати натрію хлориду вище норми.
Якщо комусь із домашніх страва видасться несолоною, завжди можна скористатися сільницею на столі. А якщо вийшло навпаки – сипнули надміру, це вже більш серйозно. Та вашій біді завжди можна зарадити.
Приготували котлетний фарш і пересолили? Не слід залишати рідних без омріяних котлеток. Краще зробіть дещо, що врятує ситуацію. Є кілька варіантів.
Фарш і ще фарш
Якщо залишилося м’ясо, можна сміливо накрутити ще фаршу, а потім змішати солоний і несолоний. От і вийде нормальна консистенція. Щоправда, тоді і котлет доведеться смажити вдвічі більше. Але завжди є можливість пів порції напівфабрикату відправити в морозильну камеру, щоб був стратегічний запас.
Фарш і тепла вода
Якщо зайвого м’яса не залишилося, чиніть по-іншому. Закип’ятіть воду, дайте їй охолонути до кімнатної температури. Розділіть порцію фаршу на кілька кульок й опустіть в рідину. Витримайте кілька хвилин і відкиньте на друшляк чи сито. Вода, що всотала зайву сіль, стече, а перемелене м’ясце буде врятовано. Можливо, після такої процедури доведеться солити й перчити фарш удруге.
Фарш і рис
Хто сказав, що слід обов’язково готувати котлети? А чому б не здивувати чоловіка й дітей і не подати їм тюфтельки? Залийте рисову крупу окропом, проваріть до напівготовності. Коли охолоне, змішайте рис із фаршем. Тепер основи стало вдвічі більше, до того ж вона набула нормальної солонкуватості.