Цей метод можна застосовувати круглий рік. У вас завжди буде до столу щойно зірвана зелена цибуля. І місця така конструкція займе небагато, тож за роботу!
Готуємо цибулини
Бажано взяти посівну цибулю. З неї вийде чимало зеленої маси. Але й звичайна ріпчаста придасться. Вона теж гарно проростає.
Краще за все зробити ґрунт із піску, компосту і торфу, взятих у рівних частинах. Але наша городина настільки невибаглива, що підійде будь-яка земля.
Уважно передивіться цибулини на посадку. Вони мають бути ціленькими, без слідів гниття чи цвілі. Замочіть їх у воді. Нехай простоять так протягом доби. Можна після цього ще й у слабкому розчині марганцівки витримати не більше пів години. Але це необов’язково. Верхній шар лушпиння зніміть, щоб попередити гниття. Верхівки обріжте до білого тіла.
Робимо контейнер
Щоб зекономити місце на підвіконні, будемо робити вертикальну посадку. Для цього знадобиться звичайна пластикова пляшка. Вистачить і 1,5-літрової. Та якщо сім’я велика, краще взяти 2-х або й 5-літровий слоїк.
Краще обирати дрібніший посівний матеріалЗріжте верхівку у пляшки. Ножем проробіть отвори. Знизу гарячим цвяхом проткніть кілька дренажних отворів, щоб у них стікала зайва вода під час поливу. Засипайте потроху всередину пляшки ґрунт, вставляючи по ходу в отвори цибулини, залишаючи хвостики. Вони мають стирчати назовні. Додайте шар ґрунту, зволожте його і вставляйте нову партію цибулин.
Так доверху заповнюйте піраміду. Нагорі теж можна увіткнути кілька цибульок – нехай ростуть. Дуже скоро зможете щипати молоді зелені паростки з власного городу на підвіконні – без хімії і першої свіжості.