Переконатися, що молоко скисло, можна уважно поглянувши на продукт. Білі пластівці, нерівномірне забарвлення, згущення свідчать про те, що перед вами несвіжа рідина. Буває, що молоко прокисло, але ще виглядає однорідною масою. Тоді понюхайте його. Якщо запах кислуватий, відкладіть у бік – для дитячої каші воно не годиться.
Переконатися, що в молоко недобросовісний фермер не додав нічого зайвого можна, залучивши на допомогу звичайну харчову соду. Відлийте пів склянки рідини з пляшки й всипте туди 0,5 ч.лож. соди. Уважно стежте за реакцією. Помітите щось незвичайне – значить, молоко неякісне. Поява піни свідчить про несвіжість продукту.
Відлийте трішки молока в каструлю й поставте на вогонь. Якщо дійде до кипіння і не згорнеться, значить, молоко свіже і можна сміливо використовувати всю порцію для приготування молочної страви.
Домашнє молоко має бути жирним і триматися купи. Умочіть у пляшку зубочистку й одну краплю рідини капніть собі на ніготь. Свіже якісне молоко не розтечеться, а триматиметься купкою. Розбавлене чи несвіже розпливеться по нігтьовій пластині.
Ідеальне молоко має бути білим. Якщо помітили жовтуватий чи синюватий відблиск, значить, у продукті присутні якісь сторонні домішки.
Спробуйте відлити трішки молока в склянку й капнути туди кілька крапель йоду. В якісній рідині підуть жовті кола. Якщо продукт набуде синюватого відтінку, значить, туди додали крохмаль.
Налийте в склянку трішки теплої води, а зверху влийте молоко. Обидві рідини змішалися? Значить, у молоці присутня вода. Молоко залишилося вгорі склянки, не розчинившись у воді? Вітаємо! Маєте якісний натуральний продукт.