Навіть малюсіньке ушкодження верхнього шару фарби автівки може надалі призвести до чималих проблем. Іноді водії, самі того не тямлячи, роблять власний вклад у псування ЛФП. Щоб лак протримався довше й не обліз, слід дотримуватися певних правил.
Мийка
Мити транспортний засіб треба так, щоб не було різких перепадів температур. Усі етапи – миття й сушіння – мають відбуватися у теплому боксі. При цьому вода має бути однієї температури.
Сушка
Може призвести до появи дефектів. Спочатку це буде малопомітна павутинка, яка згодом призведе до суттєвого руйнування лакофарбового покриття. Тому сушити автівку після миття треба, використовуючи якісні матеріали для догляду.
Ремонт
Якщо машину ремонтує майстер-невдаха, після його втручання помітите вм’ятини чи подряпини на кузові, що надалі призведе до появи іржі в цих місцях. Тому довіряти можна виключно знайомим ремонтникам або тим, кого порекомендують друзі.
Птахи
Автівку небажано залишати в місцях скупчення птахів. Пташиний послід негативно впливає на автомобільну фарбу. Тож якщо авто регулярно перебуває під “обстрілом”, чекайте розвитку корозійних процесів.
Медяна роса
Бажано не ставити транспортний засіб під деревом. Якщо на листі перебуває попелиця, вона під час пережовування листочків виділяє липкий цукор. Медяна роса потрапляє на капот у вигляді блискучої плівки. Помітивши подібне, треба відразу відмити екскременти шкідника. Інакше під дією сонячних променів фарба вигорить, і врятувати поверхню автомобіля буде неможливо.