Є кілька моментів, на які слід звернути увагу при купівлі полуниці, щоб не натрапити на несмачні ягоди з пластиковим смаком.
Форма
У залежності від сорту, полуниця має бути кругленька чи трішки видовжена з віночком зеленого листя. Без листяного віночка ягоду брати не бажано, адже у місця, де відірване листя, безперешкодно потрапляють мікроби.
Якщо листячко підсохло, значить, полуницю вже кілька днів продають, і зберігатися довго вона не буде. Листочки, які щільно притискаються до ягід, свідчать про кислуватий присмак сорту. Наявність відстані між червоним і зеленим говорить про солодкий смак.
Колір
Надто яскрава чи надміру темна ягода має насторожити. Темну зірвали вже стиглою, тож вона буде не надто водянистою і невдовзі зіпсується. Надто світлі ягідки свідчать про велику кількість хімікатів, застосовану при вирощуванні.
Білий кінчик і зеленуваті плями говорять про недозрілість продукту. Бліді ягоди теж зарано обірвали, і їх краще не купувати.
Аромат
Ґрунтова полуниця зазвичай приємно пахне. Якщо вона більше нагадує ватяну і не має жодних ознак запаху, напевно, що під кущик підливали засоби для прискорення росту. Якщо запах усе-таки присутній, але неприродний, а більше схожий на хімікат, теж відкладіть покупку на інший раз.
Хвороби
Якщо на поверхні видніються сірі плями, значить ягоди заражені грибком. Вони швидко розповсюдяться на всю партію. Тож додому принесете повний непотріб.
Та навіть здорову я якісну полуницю не варто зберігати в холодильнику надто довго. Якщо серед них буде хоч одна прим’ята ягідка, вона дуже швидко призведе до непридатності решту товару.