Чи помічали ви, що іноді навіть написання найпростіших слів викликає сумнів, як буде правильно? Розгляньмо найпоширеніші випадки та раз і назавжди запам’ятаємо правильні варіанти правопису.
Зшити чи сшити
Вживання префікса с- і з- може загнати в ступор будь-яку людину. У цьому разі слід запам’ятати лише одну дивну фразу: КаФе “ПТаХ”. Це допоможе визначитися з правильним написанням слів.
Виділені приголосні к, ф, п, т, х вказують, що перед ними слід писати префікс с-. Правильними варіантами будуть: сказати, спитати, схилити, сформувати, стиснути тощо. В усіх інших випадках на початку слова має стояти з-: зшити, зцілити, зчистити.
Це правило не діє при вживанні префіксів роз-, без-, через-. У цьому випадку буква “с” ніколи не застосовується, тільки “з”: розхитати, безкоштовний, черезплічник.
Творог чи сир
В українській мові немає слова “творог”. Усі продукти, вироблені з молока шляхом сквашування й виокремлення сироватки називаються “сиром”. Вареники не можуть бути з творогом. Вони лише з сиром.
З іншого боку кисломолочний продукт, що представляє тверду масу, українці теж називають сиром: бутерброд із сиром. Щоб відрізнити ці два види сиру, їх називають м’яким і твердим сирами.
Росіяни називають м’який сир “творогом”, але чомусь за аналогією до української мови печуть сирники, а не творожники.
Деякі люди вживають слово молочка на означення молокопродуктів. Це теж неправильно. Наші предки для такого випадку мали власний відповідник – набіл.