Часто трапляється, що вибираєш у супермаркеті начебто й свіжі овочі з фруктами. А коли приносиш їх додому, вони вже встигають підв’янути. Враховуючи нинішні ціни на продукти це неабияк дратує. Чи є вихід із подібної ситуації?
Кавун
Плід, можливо, вам дістався й свіжий, але за один раз його навряд чи подужаєш. Доводиться складати решту на зберігання. Перед тим, як відправляти соковиту надрізану ягоду в холодильник, обкладіть червону м’якоту зубчиками часнику й затягніть харчовою плівкою. Це завадить розвитку бактерій на лінії розрізу. А значить, можна буде сміливо доїсти кавун пізніше.
Помідори
Вже на наступний день після покупки томати можуть почати підгнивати. Щоб подібної капості не трапилося, заклейте плід скотчем. Проста процедура перепинить доступ волозі в середину помідора, і він зберігатиметься у цілісному вигляді хоч цілий тиждень.
Часник
Аби часничини під час зберігання не почали проростати і не стали непридатними до вживання через м’якість, додайте в пакет, де зберігаєте зубці, трішки солі й чайної заварки. Закрийте якомога щільніше, і можете бути спокійні – часник збереже товарний вигляд надовго.
Цибуля
Цей фітонцид гарненько зберігається за бабусиним рецептом. Напевно, ви бачили, відвідуючи літніх людей у селі, що вони складають цибулини в панчоху і підвішують. Цей спосіб слід узяти на озброєння і в міських умовах, якщо не хочете викидати невдовзі підгнилі плоди.
Зелена цибуля
Якщо треба подовжити життя зеленому перу, то скористайтеся вологим паперовим рушником. Якщо в нього загорнути зелені цибульки, то стебельця залишаться свіжими, неначе щойно з грядки, до 2 тижнів.
Банани
Щоб шкірочка солодкого плоду не набула коричневого кольору, коли принесете банани додому, поставте їх під струмінь води з крану. Так ви змиєте засіб, що підсилює дозрівання. Після цього банани протріть паперовим рушником й обгорніть вологою серветкою. Тепер можна залишати на кілька днів.