Щоб завжди мати під рукою корисний овоч, обирайте солодкі м’ясисті перчини, бажано червоного кольору. Для початку їх слід вимити, відрізати хвостики й вирізати насіння. Ще раз сполосніть болгарський перець під краном і виставте розрізом донизу, щоб волога повністю випарувалася.
Пірамідка
Укладати до морозилки овочі можна різними способами. Наприклад, взяти цілі перчини та скласти одна в одну, щоб зекономити місце. Щоб взимку можна було легко їх роз’єднати, перемежуйте шматочками поліетилену.
Перекладіть пірамідку з перців до пакета для заморожування, випустіть повітря й відправте до морозилки. Заморожені таким чином перці можете фарширувати, коли заманеться.
Шматочки
Розріжте обчищені, вимиті та висушені перчини навпіл. Кожну половинку ще раз розділіть надвоє. Далі можете зробити тонкі смужки чи кубики. Складіть нарізку до пакета і заморозьте.
За кілька годин дістаньте пакет для заморожування і струсніть. Таким чином скибочки перцю не злипнуться, а перебуватимуть окремо одна від одної. За необхідності легко від’єднаєте рівно стільки, скільки потрібно.
Фаршировані
За бажанням і наявності часу можете зробити напівфабрикати, нафарширувавши перці й заморозивши. Тоді за потреби дістанете кілька штук, розігрієте і швиденько повечеряєте. Фаршируйте або сирі перці фаршем із рисом, або пробланшовані в окропі, щоб перчини пом’якшали, і їх було легше наповнити начинкою.
Складіть заготовлені перці у пакет для заморожування, щільно закрийте й відправте до морозилки. Взимку можете діставати й тушити.