Розповімо про найпопулярніші види горіхів:
Волоський горіх (або царський) цілюще впливає на мозкову активність і загальне здоров’я, він просто криниця цінних макро-і мікроелементів, вітамінів, білків. Велика кількість заліза в цих горіхах підіймає гемоглобін. Жирні кислоти у його складі покращують пам’ять і знижують вплив стресів.
Волоський горіх корисний для серця та судин, завдяки калію та магнію, які зміцнюють судини, нормалізує тиск та знижує холестерин. Він також підходить для людей з цукровим діабетом, оскільки має низький глікемічний індекс та не підвищує рівень цукру в крові. Магній також позитивно впливає на сечостатеву систему.
Поживність його настільки висока, що 100 г горіха може замінити пів булки хліба, а значить перевищувати цю кількість на день не можна.
Арахіс – допомагає контролювати цукор у крові, що корисний для людей з цукровим діабетом, містить магній, який покращує роботу серця та обмін речовин, нормалізує тиск, підіймає імунітет, бореться зі стресом та інфекціями. Дієтологи радять обмежити вживання арахісу для дорослих до 25-30 грамів на день, що відповідає приблизно 15-20 горішкам.
Але сирий арахіс може пошкодити шлунок та є розповсюдженим алергеном. Також якщо у вас проблеми із суглобами, краще уникати його.
Фундук – горіх, який ми їмо в шоколадних плитках. Свіжий фундук може принести багато користі нашому організму. Фундук корисний для серця, допомагає контролювати вагу, добре впливає на шкіру і навіть може покращити мозкову активність завдяки вітаміну Е, який він містить.
Їсти рекомендується не більше 20 горіхів на день. Це важливо, тому що, як і з іншими горіхами, надмірне споживання фундука може додати зайві калорії та призвести до набору ваги.
Мигдаль (солодкий) – чудовий горіх для закусок, приготування смачних страв і навіть для догляду за шкірою. Має сприятливий вплив на організм – нормалізує гормональний баланс, багатий мікроелементами, які покращують стан шкіри, волосся, зубів та нігтів, що робить його популярним у косметології.
Щоб підтримувати здорову нервову систему та нормальну активність мозку, лікарі радять вживати від 20 до 25 горіхів на день. Якщо ви прагнете знизити зайву вагу, то мигдаль також може стати в нагоді. Він допомагає контролювати апетит, оскільки містить багато білка та мало вуглеводів, що робить його відмінним вибором для перекусів.
Горіхи мають безліч позитивних властивостей, але важливо пам’ятати, що вони також можуть мати негативний вплив, якщо вживати їх у надлишку.