Під час приготування їжі на пательні завжди залишається жир, який потім в’їдається в її поверхню та нашаровується. Відмити його доволі непросто але – можливо. Спосіб очистки обирають в залежності від матеріалу, з якого зроблена пательня.
Чавунні пательні доволі легко очистити від нагару за допомогою жорстких губок с абразивними частинками. А ось пательні з алюмінію або ж з антипригарним покриттям такими засобами краще не мити — бо вони подряпають та зіпсують поверхню. Хімія для них теж не підійде. Але вихід все ж є. Нагар прибирають за допомогою мильного розчину.
Приготувати цей засіб легко. Треба взяти чверть шматка мила, та натерти його на тертці. Далі до нього додають 10 грамів солі та гірчичного порошку, а також — 2 столових ложки нашатирного спирту. З цих компонентів готують суміш, ретельно розмішуючи їх одне з одним. Коли вона стане однорідною — її наносять на поверхню пательні та залишають на 30 хвилин.
Замість мила можна зробити суміш з картопляного крохмалю. Його розводять у кількості 100 грамів на 2 літри води, потім — виливають суміш в таз і занурюють в нього пательню. Після цього її кип’ятять на протязі 20 хвилин, а залишки кіптяви прибирають вологою губкою.
Що робити, якщо вищезазначеними методами прибрати нагар не вийшло? Тоді на допомогу прийде той самий, самий небезпечний та копійчаний засіб. І це — перекис водню. Він продається в кожній аптеці і абсолютно безпечний як для алюмінієвих пателень, та і для посуду з антипригарним покриттям. Але якщо треба очищати тефлонове покриття — краще наносити перекис водню лише на зовнішні стінки пательні.
З перекису водню та соди роблять очищаючу суміш. Її наносять на розігріту пательню та залишають на 10-15 хвилин. Потім рештки суміші видаляють губкою або м’якою щіткою. Далі – ретельно промивають посуд під проточною водою. При необхідності процедуру повторюють.