Багато хто з українців починає готуватись до весни ще восени. Наприклад, у листопаді городники саджають часник та цибулю. Дізнайтесь, які дні для цього найсприятливіші та використайте цю інформацію на практиці.
Коли саджати часник під зиму: сприятливі на несприятливі дні + декілька порад
Озимий часник висаджують у грунт десь за 35-45 днів до встановлення постійної морозної погоди. В південних та східних регіонах можна зробити цю процедуру навіть у листопаді. Найбільш сприятливі дні, в які можна зробити цю процедуру:
- 12, 13, 14, 20, 23 число
А ось в ці дати часник краще не саджати, бо вони не сприяють хорошим врожаям:
- 9, 10 число
Сприятливі дні за посівним календарем — справа хороша, але й якість посадкового матеріалу та дотримання правил посадки теж важливі. Грядки під часник повинні знаходитись на сонячному місці. Крім того, не бажано, щоб на них застоювалася вода.
Існує декілька правил посадки часнику. По-перше, слід дотримуватись правил сівозміни та не саджати рослину на тому ж місці, де росла цибуля або часник. Інші рекомендації:
- Підкормити ділянку перегноєм із розрахунку 1 кг на 5 м2, 30 г суперфосфату на 20 г калійної солі з розрахунку на 1 м2.
- Після внесення всіх добрив грядку перекопують.
- Далі — відбірні головки часнику розділяють на окремі зубки та пересипають деревним попелом.
- Саджати озимий часник рекомендовано у відносно теплу погоду, коли на вулиці немає дощу (осінь 2023 року тепла, тому можете зробити це навіть в листопаді).
- Саджати зубки дозволяється в довгі борозни або ж ямки, зроблені буром.
- Між сусідніми борознами треба витримати відстань мінімум 20 см. Лунки формують на відстані 15 см одна від одної.
- Зубки часнику в борозни висаджують на відстані 8-10 см один від одного.
- Наприкінці посадки їх засипають землею на товщину 2 см.
Висадка озимої цибулі: сприятливі та несприятливі дні + 4 корисних поради
Свої нюанси має і посадка озимої цибулі восени. Ця процедура стає дедалі популярнішою, бо дозволяє отримати гарний врожай навесні на декілька тижнів раніше, аніж під час весняної посадки. Зараз в Україні існує багато озимих сортів цибулі, які витримують найсуворіші морози. В українських широтах озиму цибулю висаджують за 30-35 днів до настання стійких морозів.
Сприятливі дні в листопаді для посадки цибулі:
- 9-11;
- 29-30.
Несприятливі дні:
- 12-14;
- 27.
Для посадки цибулі найкраще підходить ділянка, де раніше росла кукурудза, гірчиця, буряк, або зернові культури (окрім вівса).
Саджати цибулю краще за все у легкий та родючий грунт, бо в неї слабка коренева система. Найкращий варіант для цієї культури — дренований піщаний грунт, насичений компостом або ж перегноєм.
- Перед висадкою цибулі землю на ділянці перекопують та вносять перегній в кількості 5-6 кг на 1 м2, а також — мінеральні добрива (суперфосфат 20-25 г та калійна сіль 10-15 г з розрахунку на 1 м2).
- Також перед висадкою цибулі на поверхню землі розсипають попіл (10 г на 1 м2). Ділянка повинна бути добре захищеною від вітрів, тому на ній можна висаджувати високі рослини.
Крым того, при посадці озимої цибулі необхідно дотримуватись наступних порад:
- висаджують озиму цибульку на рівну землю, у заздалегідь зроблені борозни глибиною десь 5 см;
- між сусідніми борознами витримують відстань 15-20 см, а цибулинки закладають на відстані 5-7 см одна від одної;
- цибуля для посіву повинна бути сухою;
- після посадки ділянку накривають гілочками хвойних дерев та сухим листячком.