Отримати зі свіжого лимончику сік, не розрізаючи фрукт ножем — простіше, аніж вам здається. В сучасному світі існує безліч різноманітних лайфхаків, які спрощують життя людини.
Наприклад, щоб отримати ідеально чистий сік лимону – без різних домішок, кісточок чи м’якоті — зовсім не обов’язково розрізати фрукт навпіл, а потім проціджувати отриману рідину через марлю або ж ситечко з маленькими дірочками. Є й інший спосіб — більш гуманний для лимону та простіший для вас. Він наведений нижче.
- Візьміть один цілий лимон.
- Трошечки покатайте його прямо в шкірці по стільниці, легко натискаючи на неї. Це допоможе розм’якшити м’якоть тропічного фрукті зсередини.
- Візьміть дерев’яну або ж металеву шпажку. За допомогою неї проткніть лимон у вертикальному напрямку — але зробіть це таким чином, щоб гострий кінчик шпажки не виліз із іншого боку лимону.
- Витягніть шпажку. Через сформований отвір вичавлюйте лимонний сік.
Отвір в лимонній шкірці буде дуже маленьким, оскільки діаметр у дерев’яної шпажки — невеличкий. Тож через нього м’якоть лимону навряд чи зможе попасти в ємність із соком. А кісточки — тим паче.
Де використовують лимонний сік?
Основна сфера використання лимонного соку — кулінарія. Цю запашну рідину, добуту з тропічного фрукту — додають до салатів, морепродуктів, безалкогольних коктейлів, холодних та гарячих напоїв. Класичний варіант такого напою – чай із присмаком лимону.
Також лимонний сік дуже смакує у складі різноманітних маринадів для риби, м’яса, птиці, морепродуктів. Лимонна кислота пом’якшує смак білкових страв, а ще — посилює їх смакові якості.
У складі десертів, солодощів та випічки те може бути присутній сік лимону. Популярні смаколики у вигляді мармеладу, желе, лимонних цукерок, цукатів або кексів полюбляють як діти, так і дорослі.
Сік лимону допомагає зберегти привабливий естетичний вигляд деяких продуктів харчування. Він перешкоджає потемнінню бананів, яблук та авокадо. Ці фрукти достатньо трохи збризнути лимонним соком — і вони залишаться в свіжому вигляді надовго.