В сучасних умовах життя українців, коли є постійний ризик виникнення надзвичайних ситуацій, постає питання про пошук продуктів, які можна зберігати протягом необмеженого часу. У цій статті ми розкриємо 10 таких продуктів, що залишаються свіжими та смачними, та будуть готові прийти на допомогу в надзвичайних ситуаціях, коли обставини вимагатимуть продуктового резерву, який не зазнає втрат якості. Ці харчі буквально можуть зберігатися вічно, адже не мають визначеного строку придатності.
- Рис. Ця крупа може зберігатися протягом довгого часу, і навіть якщо вона припаде пилом – можна лише промити порцію кілька разів у воді та спокійно вживати. Єдиною проблемою може стати поява комашок, але азійці вже вигадали лайфхак: просто зберігайте декілька засушених гострих перців у контейнері з рисом – води відлякують більшість паразитів.
- Сушений горох. Ці боби у висушеному вигляді зберігають свої корисні властивості, смак та аромат протягом років, тому їх можна спокійно зберігати на “чорний день”.
- Сушена квасоля. Як і попередні продукти, в щільно закритому герметичному контейнері та в сухому темному місці квасоля зберігатиметься роками, не втрачаючи поживних та смакових якостей.
- Розчинна кава. Якщо тримати її в холоді – гранульована кава справді не має строку придатності, і навіть не важливо, чи була упаковка колись відкрита.
- Мед. Так, із часом він може кристалізуватися, але це зовсім не значить, що продукт зіпсований. Навіть старий мед буде добрим для вживання – достатньо просто розплавити кристалики під дією тепла. Та навіть цього нема необхідності робити, оскільки користь меду не залежить від його форми.
- Сухе молоко. Цей продукт може зберігатися вічно, проте треба дотримуватись деяких умов: необхідно перекласти порошок у герметичну тару та тримати в сухому місці.
- Оцет. Оцтова кислота, якщо її до цього не відкривали, може спокійно зберігатися у пляшці якщо не місяцями, то роками до того, як її використають.
- Консервація. Так, будь-які баночки з соліннями, за умови якщо вони були виготовлені строго по технологіям – стерильні та щільно закриті, – можуть лежати в погребі приблизно три роки до того, як стануть непридатними до вживання. Але будьте обережні: не вживайте консерви, які вже поросли цвіллю чи банки або кришки яких були пошкоджені.
- Сіль. Спеція, яка слугує консервантом для інших продуктів, сама не має строку придатності. Єдина проблема – якщо сіль промокне і зіб’ється в камінь, це вплине на смак. Проте вона все ще буде придатною до вживання.
- Макарони. Звісно, вони не такі довговічні як попередньо зазначені продукти, проте можуть місяцями зберігатися в оригінальній упаковці.