Коричневий рис — це невідшліфована крупа. Саме цей факт робить її більш корисною за шліфований аналог. Оболонка рисових зерен містить в собі велику кількість вітамінів із групи В. Вони добре впливають на роботу нервової системи і нормалізують обмін речовин. Слід сказати про протипоказання щодо вживання білого рису. Цю кашу краще не вживати людям, що страждають на цукровий діабет та склеротичні зміни в судинах.
Бурий або коричневий рис — ідеальний продукт для здорового харчування. В ньому збережені усі корисні речовини, а цінних поліненасичених кислот в цій крупі в 2.5 рази більше в порівнянні з білим рисом.
Вартість бурого рису в магазинах більша, та й для його приготування на гарнір потрібні особливі рецепти. Існує декілька загальних принципів приготування страв з коричневого рису, яких треба дотримуватись, щоб страва вийшла смачною.
- Бурий рис перед варкою обов’язково ретельно промивають, бо він містить в собі багато дрібного сміття та пилу.
- Ще одна процедура, що є обов’язковою для бурого рису — замочування мінімум на 30 хвилин (але краще: на 5-6 годин), що підвищує еластичність оболонки та перешкоджає її розтріскуванню під час варки крупи (готовий рис в такому випадку виглядає більш естетично).
- Варити бурий рис треба протягом 30-60 хвилин.
- Щоб каша вийшла смачною – треба правильно розрахувати співвідношення крупи та води (оптимальний варіант для приготування в каструлі: склянка рису та 2.5-3 склянки води, а якщо ви варите рис у мультиварці — то співвідношення буде іншим: склянка рису на 1.5 або 2 склянки води).
- Ще один спосіб варки бурого рису — залити склянку крупи 5-6 літрами води, а коли каша буде готовою, зцідити рештки рідини через друшляк і промити.
- Якщо під час варки рідина випарувалася і рис почав підгоряти — підливати до нього воду не можна. В такому випадку краще зняти ємність з вогню, загорнути в теплу ковдру і залишити на 40 хвилин. За цей час крупа добре розпариться і стане м’якше.
Бурий рис — ідеальний гарнір до риби, м’яса або птиці. Його можна поєднати з овочами, робити з цієї крупи вегетаріанські страви і додавати до неї гриби.