В натурального меду є чимало корисних властивостей. Він позитивно впливає на організм, є джерелом антиоксидантів, покращує здоров’я серця і судин. Але як обрати саме натуральний мед і за якими саме критеріями його можна визначити?
Є декілька критеріїв, які вказують на натуральність меду. Ось вони:
- медовий аромат (єдиний виняток — мед, виготовлений з іван-чаю, який має смак з ледве помітною кислинкою і легким кавовим післясмаком);
- викликає печіння в горлі;
- має ніжну текстуру (всмоктується в шкіру під час розтирання між пальцями);
не шарується; - в міру густий (утворює гірку на поверхні, тягнеться струмочком);
- не має піни;
- з домішками (пил, мікрочастинки воску, перга, прополіс).
В свою чергу штучний мед не має запаху або ж його аромат має характерний кислуватий відтінок. Під час вживання він не викликає печіння в ротовій порожнині, добре шарується, має грубу текстуру та утворює грудочки, дуже рідкий і відразу розтікається по поверхні, не має домішок і сильно піниться.
Вибрати насправді натуральний мед досить важко, але все ж можливо. Наступні поради допоможуть вам купити дійсно якісний мед.
Обирайте не пастеризований мед (якщо цей продукт нагрівають та кип’ятять заради того, щоб він лишився рідким – мед втрачає свої корисні властивості). Краще купуйте мед в натуральній формі. На етикетці, що наклеєна на банці з медом, повинна бути позначка “непастеризований”.
Також зверніть увагу на країну-виробника. Переконайтесь в тому, що продукт виготовлений у вашій країні проживання. Це збільшує шанси на те, що продукт натуральний. Натуральний мед після 4-6 тижнів зберігання в умовах кімнатної температури
І тому, якщо на полицях магазину ви бачите зацукрований мед — можете бути певні в його натуральності.