Основна причина таких відкладень – це дубильні речовини, що знаходяться в чаї – таніни. На смак це трошки гіркі, терпкі хімічні речовини, які виникли в природі для захисту квітучих рослин від поїдання тваринами. Але чайному кущу не пощастило – люди насолоджуються його характерним смаком, який існує саме завдяки танінам.
Як же відмити коричневі сліди від чорного чаю з білосніжної поверхні кухлика? Рекомендуємо вам 3 народні методи, які вразять вас своєю дієвістю.
Cтоловий оцет
Один із найпростіших способів, яким можна позбутися чайного нальоту. Для цього просто налийте в чашку гарячої води, додайте столову ложку оцту (9%), ретельно перемішайте та залиште “відкисати” на ніч. Зранку ви прокинетеся, і просто помивши цю чашку, можете приступати до її використання – білосніжна внутрішня частина сяятиме, як нова. Але перед тим, як заварювати нову порцію чаю або кави, переконайтеся, що ви точно змили оцет.
Лимонний сік
Якщо у вас нема вдома оцту (або ви просто не хочете морочитись із відмиванням його запаху), можете скористатися лимонним соком. Алгоритм дій такий самий: додайте до гарячої води, перемішайте та лишіть “відкисати” на ніч. Навіть якщо ви зранку не змиєте весь лимонний сік, смак і аромат вашого горнятка чаю це точно не зіпсує.
Харчова сода
Гідрокарбонат натрію теж гідно бореться з чайними слідами на кухликах. Для цього натріть плями содою, лишіть відстоятися хвилини 3-5, додайте води та лишіть на кілька годин. А краще, як в минулих методах – на ніч. Після цього можете спокійно мити чашку і дивуватися тому, наскільки вона тепер чиста.