Чавун – це чудовий матеріал. Ще наші предки користувалися цим сплавом, виготовляючи посуд, адже він виходив стійким і не давав їжі пригорати. Зараз перевагою є і те, що можна без проблем користуватися металевим посудом – адже чавун ним не пошкодиш, навідміну від антипригарного тефлонового покриття. Проте є нюанс – після миття в посудомийці чи просто попадання води, якщо її не прибрати – чавун швидко заіржавіє, і цей наліт дуже важко прибрати. Ми допоможемо вам полегшити цей процес.
Як очистити чавунну сковороду від іржі народними методами
- Харчова сода. Щоб очистити нею чавунну сковорідку від іржі, треба всипати трішки соди та додати води, і перемішувати до утворення густої пасти. Далі кухонною губкою втирати цю пасту в плями іржі, поки вони не зійдуть. Єдиний мінус цього методу – він пошкоджує захисний шар, тому точно доведеться прокалювати сковорідку після цього.
- Сіль. Як і з попереднім методом, треба всипати в сковороду сіль, додати воду до утворення пасти і втирати її губкою в іржаві сліди, поки вони не зійдуть. Після цього просто ополосніть сковорідку водою та ретельно просушіть.
- Столовий оцет. Щоб очистити чавунну сковорідку оцтом, необхідно змішати його з водою в пропорції один до одного, і прокип’ятити цю суміш на іржавій сковороді. Далі достатньо просто вимити посуд звичайним мийним засобом і ретельно просушити.
Як попередити появу іржі на чавунній сковорідці
Щоб чавунна сковорідка не іржавіла, треба мити її лише теплою водою з використанням м’якої губки без мийних засобів, і обов’язково висушувати після попадання води. Також можна повернути чавунній посудині захисний шар такими способами:
- Після видалення іржі обдайте сковороду кип’ятком. Шматочок тканини чи хліба просочіть рослинною олією чи смальцем і обмажте тонким шаром сковороду по всій поверхні. Ставте догори дном на решітку і відправляйте у духовку, підставивши деко під сковороду. Ввімкніть духову шафу та дочекайтеся нагріву до 180 градусів, після чого тримайте її там ще годину. Після закінчення процесу дочекайтеся повного охолодження сковорідки в духовці та вже після цього діставайте. Можна використовувати цю сковорідку для готування.
- Розкаліть чавунну сковорідку на вогні та всипте трохи солі. “Смажте” її, поки сіль не почне стріляти та не набуде коричневого кольору. Після цього викиньте сіль і ретельно приберіть її залишки сухою губкою чи щіткою. Заборонено мочити сковорідку на цьому етапі! Далі змочіть шматок хліба чи ганчірку в олії/смальці та покрийте ним поверхню для смаження, поставте на плиту та нагрівайте доти, доки масло не перестане коптитися. Тільки після цього можна готувати на цій сковороді.