Хурма – яскравий і смачний фрукт з терпким присмаком. Вона дуже корисна, ідеально підходить для зимового самостійного перекусу або ж як додаток до десерту.
Вживають хурму переважно пізньої осені або взимку. Багато хто з людей не знає, як правильно куштувати хурму — зі шкіркою чи без неї. Розглянемо це питання детальніше.
Інформація щодо того, як правильно їсти хурму — зі шкіркою чи без неї, розрізняється. Дехто з людей вважає, що цей фрукт краще за все смакує без шкірки. Її нібито треба знімати перед вживанням хурми в їжу. Інші ж наполягають на тому, що хурму достатньо добре вимити перед вживанням і шкірку залишати на місці.
Експерти з харчування згодні з думкою, що більшість різновидів хурми можна і треба їсти разом зі шкіркою. Адже саме в ній міститься найбільша кількість корисних речовин, клітковина і вітаміни. Та ця порада не стосується недостиглих плодів хурми.
В складі яскравого фрукту є речовина танін. Саме він у великій кількості міститься в недостиглій хурмі. Танін має дубильні властивості, які також присутні в зеленому та чорному чаї.
Танін сам по собі – абсолютно безпечний. Але у великій кількості його вживати не варто. І тому недостиглу хурму частіше куштують без шкірки.
Коли вживати хурму?
Користь від вживання хурми буде найбільшою, якщо їсти цей фрукт не раніше, ніж через годину після вживання інших продуктів і не пізніше, ніж за півгодини до сніданку, обіду чи вечері.
Експерти з дієтології розповідають, що хурма містить в собі багато заліза, яке покращує роботу серця і підвищує тонус судин. А ось танін, якого багато в нестиглій хурмі — порушує роботу шлунку і може викликати закреп. Тому обирайте в крамниці стиглі плоди, а частину хурми, розташовану біля плодоніжки — взагалі не їжте.
Стигла хурма відмінно поєднується із сиром, вершками, йогуртом та іншими кисломолочними продуктами. Також дієтологи радять вживати її разом із апельсиновим соком. А ось комбінувати цей фрукт із зерновими (наприклад, різноманітними кашами) — не можна.