- Ви неуважно роздивляєтеся упаковки з фасованими овочами. Під плівкою може знаходитися конденсат, що вказує на те, що продукт не найпершої свіжості. Також ближче до пінопластової підкладки недобросовісні фасувальники можуть підкладати зовсім несвіжі та негарні продукти.
- При виборі авокадо ви не дивитесь під плодоніжку. Коричневий колір свідчить про те, що авокадо вже переспівший, а зелена – про те, що у продукту є кілька днів до повного дозрівання.
- Не купувати жовтувате куряче м’ясо. Багато людей вважає, що це показник несвідості, але м’ясо курки набуває жовтого забарвлення через харчування кукурудзою. Тому, якщо нема неприємного запаху і слизу – сміливо купуйте курятину з жовтуватим відтінком.
- Не звертати увагу на цифри на банках червоної ікри. Придивіться до них – якщо дата виготовлення чи серійний номер не просто надрукований, а викарбуваний на бляшанці – перед вами якісний продукт.
- Ви переплачуєте за пельмені і вареники ручного ліплення. Насправді за смаком вони не відрізняються від “конвеєрних”, і ви просто переплачуєте за довший час виготовлення – навіть не за “домашні” інгредієнти.
- Ви купуєте волоські горіхи в прозорій упаковці. Якщо ви обираєте очищені горішки – краще обирати не прозорий пакет, бо вони стають гіркуватими під впливом світла.
- Ви купуєте цикорій в пластиковій упаковці. Якісніший та смачніший цикорій завжди продаватиметься в вакуумному або герметичному пакеті, адже так до продукту зовсім не потрапляє волога і не псує його.
- Не звертаєте увагу на глазур на зефірі. Якщо вона матова – це кондитерська плитка або соєвий шоколад, зефір у шоколаді має трохи блищати на світлі.
- Обираєте найароматніші страви у відділі кулінарії. У приправах нема нічого поганого, проте якщо вони пахтять на весь відділ – можливо, від вас намагаються приховати несвіжість продуктів.
- Обираєте рибу, що “плаває” в розсолі. Найкраще купувати рибу у вакуумі, або бляшаній тарі. Якщо ж упаковка прозора і ніби вакуумна, але ви бачите рідину і слиз – перед вами несвіжа риба.