Перше, що знадобиться вам для приготування хрумких сухариків до салату “Цезар” чи просто для смачного перекусу — це, звісно, хліб. Поріжте його на невеличкі кубики, а потім — покладіть їх до пакету і додайте прянощі, які вам смакують найбільше. Найкращий варіант — додати мелений сухий часник, солоденьку паприку та суміш перців (бажано, не дуже гострих).
Наступним кроком додайте трохи рослинної олії. Зав’яжіть пакет і добре потрусіть його, щоб спеції та олія добре просочилися між шматочками хлібу.
Підготуйте деко для запікання. Викладіть на нього майбутні сухарики. Розігрійте духовку до 170-180ºC. Помістіть туди деко із сухариками і просушіть сухарики протягом 30 хвилин.
Можете скористатись й іншим варіантом приготування сухариків. Для цього спочатку підсушіть білий хліб. А потім — зробіть для нього пряну заправку у вигляді рідкого соусу. Використайте для цього оливкову олію, змішану із зеленню та перетертими зубчиками часнику та зеленню.
Приготування сухариків в домашніх умовах має свої особливості та нюанси. За своєю сутністю сухарики представляють хліб, порізаний на невеличкі кусочки і висушений в духовці. Сухарики дуже добре поглинають усілякі запахи та присмаки. Саме тому їх здобрюють різноманітними приправами.
Взагалі-то сухарі можна робити із різних видів хлібобулочних виробів. Вони будуть смачним доповненням до бульйону, супу або ж чаю. На перший погляд така страва, як сухарі — є доволі простою. Але рецептів їх приготування існує безліч, а для того, щоб сухарики вийшли дійсно смачненькими і хрумкими — необхідно дотримуватись певного температурного режиму в духовці. Наприклад, житній або пшеничний хліб сушать при температурі + 150ºC. А ось чорний хліб для приготування квасу сушать при вищій температурі: + 180ºC+200ºC.
Швидше за все готуються сухарики із здоби. Їх сушать при температурі + 150+170 ºC протягом 10 хвилин. Ще на 20 хвилин такі сухарики залишають в теплій духовці — доходити.