Волоський горіх використовують у різноманітних сферах життя людини. його смачні плоди додають до своїх страв шеф-кухарі, а медики і народні цілителі радять додавати його в щоденне меню через лікувальні властивості.
З волоського горіха роблять відвари та настої, а ось його шкаралупа використовується городниками в якості добрива. Шкаралупа волоського горіха має багато корисних властивостей. Її можна задіяти при вирощуванні кімнатних рослин в домашніх умовах, а також на городі навесні чи влітку.
Справа в тому, що шкаралупа волоського горіха містить в собі зольні сполуки амінокислоти, протеїни, білки, зольні сполуки, клітковину, мікроелементи, дубильні речовини. Всі ці складові у сукупності дуже необхідні культурним рослинам для розвитку та активного росту.
Шкаралупа волоських горішків служить гарним дренажем і мульчуючим матеріалом в саду чи на дачному городі. Подрібнені шматочки твердої шкаралупи ідеально підходять для створення садових доріжок на присадибній ділянці.
Також шкаралупи від волоського горіха можна використовувати в якості добрива. Звісно, в цілому і навіть подрібненому вигляді вона не принесе багато користі рослинам. Але якщо спалити шкаралупу і використати попіл — городні культури віддячать вам великими врожаями.
У складі попелу зі шкаралупи волоських горішків міститься багато фосфору, кальцію та калію. Також в його складі багато мікроелементів. До того ж, саме у формі попелу шкаралупа волоських горіхів більш корисна набагато легше засвоюється культурними рослинами на городі.
Існує декілька дієвих способів використання попелу від спалювання шкаралупи волоського горіха. Його можна внести у землю у сухому вигляді а також у складі водного розчину. Попіл від спалювання шкаралупок підмішують у воду, якою потім поливають або ж обприскують садові та городні культури.